Bankaların 279. madde sıkıntısı gideriliyor

Hürriyet Haber
09 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 09 Mart 1998 - 00:01

Vergi reformu tasarısında bankaların yoğun şikayetine neden olan 279. madde sıkıntısı gideriliyor. 279. madde konusunda bankalara Başbakan Mesut Yılmaz'ın da daha önce sözünü ettiği, ‘‘geçiş süresinin’’ tanınması bekleniyor.

Vergi reformunda bankaların şikayetleri doğrultusunda yumuşatma yapılacağının sinyalleri alınmaya başladı. Daha önce alt komisyonda atlanılan, bankaların şikayetlerine konu olan 279. maddeye ilişkin değişikliğe esneklik getirilmesi düşünülüyor.

Bankaların şikayetleri üzerine 279. maddede, Başbakanın da daha önce sözünü ettiği, ‘‘geçiş süresi’’ tanınması ve böylece bankaların şikayetlerinin önemli bir bölümünün giderileceği belirtiliyor.

Bilgi veren yetkililer, bu konunun Bankalar Birliği tarafından daha önce dile getirildiğini belirtirlerken, bazı bankacıların Başbakan Mesut Yılmaz'la yaptığı görüşmede de bankacıların konuyu Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'le tartıştıkları ve Temizel'den bu maddede bir yumuşama yapılacağının ipuçlarını aldıklarını söylediler.

ÜÇER AYLIK BEYAN

279. madde değişikliğiyle; bankaların diğer gelirleri gibi Hazine bonosu ve tahvillere ilişkin gelirlerini de 3'er aylık dönemler itibariyle bildirmeleri ve bunun üzerinden vergi ödemeleri öngörülüyor. Mevcut uygulamada bankalar ellerindeki kağıtlardan elde ettikleri kazançları vade bitiminde gelir olarak yazarlarken, reformda yeralan maddeye göre o günkü değerlerinden vadeleri bitmese bile ellerindeki kağıtlara tahakkuk eden faizi gelir olarak yazacaklar.

Şu anda mevcut Hazine bonosu- tahvil stokunun büyük kısmının bankaların elinde bulunduğu gözönüne alındığında, tahvil-bono stokları nedeniyle bu yıl içinde bankaların çok büyük miktarlarda vergi ödemeleri gerekiyordu.

Yapılacak düzenleme ile tahsilat sisteminden tahakkuk sistemine dönülürken, getirilecek ‘‘geçiş süresi’’ ile şu anda bankaların ellerinde bulunan, vadesi dolmamış kağıtlara 3 ayda bir tahakkuktan vazgeçilecek ancak bundan sonra çıkarılacak kağıtlar için ‘‘3 ayda bir tahakkuk ’’ sistemi reform kapsamında tutulmaya devam edecek. Böylece bankaların mevcut tahvil-bono stokları için ayrı bir yük altına girmeleri engellenecek. Bilgi veren bankacılar, böyle bir geçiş süresi tanınması halinde bankaların biraz rahatlayacağını ancak Hazine'nin zor durumda kalmaya devam edeceğini söylediler.

Bankacılar, bundan sonra yapılacak ihalelerde, 3 ayda bir tahakkuk yapılacak kağıtlar satılacağı için, bankaların kağıtları alırken ya uzun vadeli kağıt almayıp 3 aylık kağıtları tercih edeceklerini, ya da gelecek bu ek yük nedeniyle faizlerin büyük ölçüde artacağını söylediler.

Bankacılar, reformda 3 ayda bir tahakkuk sisteminin korunması halinde bankaların uzun vadeli kağıt almayıp 3 aylık kağıt alma eğilimine girmelerinin daha büyük bir ihtimal olduğunu belirtirlerken, ‘‘3 ayda bir faiz yükü ekleneceği için Hazine'nin yıl içine biriken faiz yükünün daha da artıp, bütçe açığının büyüyeceğini’’ söylediler.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı