Bankalardan MASAK’a 9 bin 480‘şüpheli işlem’ ihbarı gitti

Hürriyet Haber
12.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 12.05.2010 - 01:35

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı Mürsel Ali Kaplan, Türkiye Bankalar Birliği’yle (TBB) birlikte düzenledikleri “Türk Bankacılık Sektöründe Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörün Finansmanıyla Mücadele” panelinde, bankacılık sektörünün suç gelirleriyle mücadelede başarılı olduğunu söyledi.

Kaplan, “Aramızdaki işbirliğinin en somut örneği bankalardan MASAK’a iletilen şüpheli işlem bildirimleri. 2008 yılında 4 bin 889 olan şüpheli işlem bildirimi, 2009 yılı sonu itibarıyla 9 bin 480’e çıktı” dedi.
Varlık Barışı sorgulanır
MASAK’ın rolünün, finans hareketini stabilize etmek, daha akışkan hale getirmek, devamını sağlamak olduğunu belirten Kaplan, şunları söyledi: “MASAK, trafik polisi gibi şu paraya dur, bu paraya geç diyerek haksız rekabete yol açacak bir tavra girmez. Bu nedenle yurt dışından gelecek sermayeyle ilgili en ufak bir kaygıya, endişeye ve tereddüte gerek yok. Varlık Barışı’yla aramızda olumsuz bir durum yok. Türkiye’den sonra İtalya da bir yasa çıkardı ve 80 milyar Euro civarında  bir para ülkeye girdi. Ancak bu konuda uluslararası kuruluşlarla bazı sorunlar yaşadılar. Biz, Varlık Barışı’yla gelen tüm varlıkları sorgulayabiliriz.”
Malına el konacak
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, Türkiye’nin terör mağduru bir ülke olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Terör finansmanına bulaşanların mal varlıklarının dondurulması ve buna ilişkin  mekanizmanın daha iyi şekilde oturtulması konusunda bir taslak hazırlığı içindeyiz. İnşallah  önümüzdeki dönemde buna ilişkin yasa taslağı tamamlanır ve böylece Türkiye uluslararası tanımlar konusunda eksikliğini giderir. Türkiye uluslararası alanda suç gelirleriyle mücadelede hak, hukuk ve adaletten yana. Bu anlamda FATF ilkelerine uymada kararlıyız.”

Türkiye istekli ama yetersiz

MALİ Eylem Görev Gücü (FATF) Başkanı Paul Vlaanderen, 1989’da kurulduklarını ve Türkiye’nin FATF’ye 1991’de üye olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: “En son şubat ayında iki liste yayınladık. Biri işbirliğine yanaşmayan, isteksiz olan ülkelerin listesidir. İkinci liste de yetersizlikleri bulunan, ancak siyasi istikrarın irade gösterdiği  bir listedir. Türkiye, bahsi geçen ikinci listede bulunuyor. Türkiye için hazırlanmış olan eylem planı, bizleri çok rahatlatıyor. Türkiye’de  iktidar, durumu düzeltmeye yönelik gerekli tedbirleri almaya hazır.”

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı