Bankalardaki mevduat güvencesi artacak mı?

Hürriyet Haber
03.10.2008 - 12:10 | Son Güncelleme: 03.10.2008 - 12:10

Yabancı bankalar global krizle başa çıkabilmek için arka arkaya mevduatlara verdikleri güvenceyi artırmaya başladı. Peki Türkiye'de de 50 bin YTL'ye kadar olan mevduat güvencesi artırılacak mı?

Bir süredir piyasalarda sıkça tartışılan bu konuya hem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hem de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk açıklık getirdi.

Başbakan Erdoğan, yeni Türk Lirası'nın tanıtım toplantısının ardından yaptığı açıklamada, şunları söyledi:  

"Bankacılık yapımız eskiye oranla çok daha korunaklı. Bizim gündemimizde mevcudu korumak var. 50 bin YTL'lik güvencede bir sıkıntı yok. Eğer bir sıkıntı ortaya çıkacak olursa gündeme girer."

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk de sabah NTV'nin yayınında 'Bankalardaki mevduat güvencesi artacak mı?' sorusuna şu yanıtı verdi:

"Mevduat 10 yıl boyunca sınırsız devlet güvencesindeydi. Bunun yarattığı sorunları yaşadık, bankalar ödeyemeyecekleri faizler vaat ettiler. Bankacılık sisteminin bize yüklediği sorumluluklar dikkate alındığında, mevduat güvencesinin artırılmasına ihtiyaç yok gibi görünüyor.

Türkiye'deki model, belli ölçüde bankaların doğrudan faaliyet izinleri ile ilgili karar almadan onları iyileşirmeye yönelik bir süreç öngörüyor. Bu model mevduat sigortasının tutarının belirleyici olmadığı anlamına geliyor. Türkiye'de başka güvence mekanzimaları söz konusu.

Sonuç itibariyle Türkiye'de mevduat güvencesinin artırılması gibi bir ihtiyaç yok."

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı