Bankalarda ‘tatil reposu’ izdihamı

Hürriyet Haber
27 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 27 Mart 1999 - 00:01

Uzun bayram tatili öncesi bankalarda büyük bir izdiham yaşandı. Parasını repoya yatırmak isteyenden, bayram alışverişi için para çekmeye veya askerdeki oğluna havale yapmak isteyene kadar herkes banka şubelerine koşunca, banka çalışanları zor anlar yaşadı.

Piyasalarda uzun bayram tatili öncesi dün tam bir izdiham vardı. Bu izdihamın en çok yaşandığı yerler ise paranın adresi olan banka şubeleri, otomatik para çekme makinaları, döviz büfeleri ve şirketlerin muhasebe departmanları oldu.

Aslında bankalar, 1 Nisan Salı gününden itibaren normal faaliyetlerine devam edecekler. Fakat özellikle kamu kuruluşlarında ve okullarda, iki günlük idari iznin eklenmesiyle tatilin, 5 Nisan Pazartesi gününe kadar uzatılması, vatandaşların bankalara koşarak, hesaplarını gözden geçirmelerinde etkili oldu.

Bayram öncesinde piyasaların açık olduğu son işlem gününde herkes sabah saatlerinden itibaren banka şubelerine koştu. Bazıları, bayram alışverişi için, nakit para ihtiyacını karşılamak amacıyla para çekmeye çalışırken bazıları da tasarruflarını en iyi değerlendirme peşindeydi.

Nakit para çekme ihtiyaçları için çoğunluk otomatik para çekme makinaları önünde kuyruklar oluştururken; repocular, banka çalışanlarına zor anlar yaşattı.

Bankalarda repo işlemleri her gün sabah 11 civarında başlayıp 12.30'da tammalanıyor. Banka şubelerinin öğleden sonra 13.30 açılmasından sonra da bir 10 dakikalık son repo işlemlerinin gözden geçirilmesi için 5-10 dakikalık bir zaman tanınıyor. Repo işlemlerinde sabah saatlerinde daha yüksek oranları yakalamak mümkün oluyor. Eğer repo işlemleri öğleden sonraya kaldıysa, verilen orana razı olmak gerekiyor.

MAAŞ ÖDEMELERİ

Bankalarda dün repo işlemlerinin büyük bölümü öğleden sonraya kaldı. Özel şirketlerde, bayram nedeniyle ücretlerini dün sabah saatlerinde muhasebelerinden veya ATM'lerden çekme şansını yakalayanlar, öğleden sonra banka şubelerine repo yapmak için koştular.

Bazı yatırımcılar, paralarının miktarına güvenerek yüksek oranlar üzerinde pazarlığa çalışırken bazıları da, kuyrukta kendilerine sıra gelmesini bekledi.

Nakit sıkıntısı gecelik faizlerin yüksek seyretti. gecelik oranların yüksek seyretmesi, yatırımcıların tasarruflarını 10 gün boyunca daha yüksek faizle değerlendirme imkanı da sağlamış oldu.

Bankalara koşanlar sadece parasını değerlendirmek isteyen tasarrufçular değildi. Anadolu'daki yakınlarına ve evladı askerde olanlara, para havale etmek isteyenler de kuyruklardaydı.

Piyasalar kapanıp insanlar evine döndüğünde, gün boyunca yaşanan onca izdihama karşın yarın başlayacak bayram nedeniyle herkesin yüzünde yorgun ama tatlı bir tebessüm vardı.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı