Bankalara ve THY’ye ‘punto’ cezası

Erdinç Çelikkan
18 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 17 Haziran 2013 - 23:00

Sözleşmelere ‘büyük punto’ ayarı getiren Tüketici Kanunu’nun Meclis maratonu sürerken Reklam Kurulu da reklamlarda küçük puntolu ifadeler kullanan bankalara ve THY’ye ceza yağdırdı.

 Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu, Tüketicinin Korunması Genel Müdürü Ramazan Ersoy başkanlığında yaptığı toplantıda, punto şartına uymadığı için şikayet edilen bankaları yakın takibe aldı. Kurul, toplantının Bankacılık ve Sigortacılık Hizmetleri başlığı kapsamında 2012 ve 2013 yılında Garanti Bankası, HSBC Bank ve Vakıflar Bankası’nca yayınlanan televizyon reklamlarında ekranın alt bölümünde kayan yazıların büyüklüğünün ve akış hızının mevzuata uygun olmadığını tespit etti. Kurul, reklam veren Garanti Bankası, HSBC Bank ve Vakıflar Bankası hakkında ulusal düzeyde 81 biner lira idari para cezası ve anılan reklamların durdurulması kararını verdi.

THY’nin yıl içinde yayınlanan TV reklamlarının da 14 satır yüksekliği ve 22 saniye hızında geçmesi gereken altyazılarının 8 satır büyüklüğünde ve 15 saniye hızla geçtiği dolayısıyla bu durumun da ilgili tebliğ, yönetmelik ve yasa hükümlerine aykırı olduğu tespiti yapıldı. Karar doğrultusunda reklam veren THY hakkında 4077 sayılı Kanunun 17. ve 25. maddesinin 8. fıkrası dahilinde anılan reklamların durdurulmasına ve ulusal düzeyde 87 bin 915 lira idari para cezası verilmesine hükmetti. Meclis’te görüşmeleri süren Tüketici Kanun Tasarısı da sözleşmelerin 12 puntoyla yazılması
şartı getiriyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı