Bankalara tam garanti gelmez

Hürriyet Haber
27.03.2005 - 01:22 | Son Güncelleme: 27.03.2005 - 01:22

Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Bankacılık Yasa Tasarısı’na konulan, ‘önce Fon’a devir, sonra gerekirse bankayı kapatma’ maddesinin bankaların tüm yükümlülüklerine tam garanti anlamına gelmediğini söyledi.

HAZİNE Müsteşarı İbrahim Çanakcı, ödemeler dengesinin finansmanında, sürdürülebilirlik açısından bir sıkıntı görmediklerini açıkladı. Çanakcı, yeni Bankacılık Yasa Tasarısı’na konulan, bankaların Fon’a devrini olanaklı kılan maddenin, bankaların ‘tüm yükümlülüklerinin TMSF’ce devralındığı anlamına gelmeyeceğini’ kaydetti.

İLK KEZ BULUŞTU:

Hazine Müsteşarı Çanakcı, göreve başladığından bu yana gazetecilerle ilk kez biraraya gelerek, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle bir sohbet toplantısı düzenleyip soruları yanıtladı. Toplantıyı müsteşar Yardımcıları Cavit Dağdaş ve Burhanettin Aktaş ile birlikte düzenleyen Çanakcı, EMD üyelerine ‘Makroekonomik Gelişmeler ve Borç Yönetimi’ konulu görüntülü bir sunum yaptı. Çanakcı’nın değerlendirmeleri özetle şöyle:

CARİ AÇIK ARIZİ, BU YIL OLMAZ:

Geçen yıl 14.5 milyar dolar olan cari açıkta, enerji, petrol fiyatları, ertelenen yatırım ve tüketim talebi olmak üzere iki temel faktör etkili oldu. İthalat büyüdü. Bunların aynı hızda tekrarını beklemek doğru olmaz. Bu yıl ve gelecek yıl yavaşlama bekliyoruz. Arızi faktörlerin bu yıl ve gelecek dönemde tekrar etmeyeceğini düşünüyor.

DOĞRUDAN YATIRIM ARTACAK:

Cari işlemler açığının finansmanında en fazla tercih edilen doğrudan yatırımlar bu yıl artış gösterecek. Geçen yıl 2.6 milyar dolar olan sermaye girişinin bu yıl 4.6, 2006’da 4.8 milyar dolar, 2007’de de 5 milyar dolar olarak tahmin ediyoruz.

TEKNİK GÜNCELLEMEYE GELİYOR:

IMF ile mutabakat 14 Aralık’ta açıklandıktan sonra geçen sürede, yasal düzenlemeler uzun sürdü. Ancak son günlerde belirgin bir hızlanma var. Gelecek haftaki netleşmeye bağlı olarak, IMF misyonunun gelmesi netlik kazanacak. IMF misyonu, münhasıran teknik rakam ve düzenlemelerin güncellemesi için gelecek.

FON’A DEVİR TAM GARANTİ DEĞİL:

BDDK’nın Başbakanlığa gönedridiği taslakta, sadece sorunlu bankalar için, faaliyet izninin kaldırılarak tasfiye seçeneği vardı. Ama yapılan çalışmalarda, hem TMSF’ye devir, hem de bankacılık izninin kaldırılarak tasfiye edilmesi seçeneklerinin BDDK’nın elinde bulunması gerektiği sonucuna varıldı. Kaldı ki, Fon’a devredilen bankayla ilgili pek çok seçenek ortaya çıkıyor. TMSF bankaya bakar, bilançosunu, içini gördükten sonra BDDK’dan faaliyet izninin kaldırılarak tasfiye edilmesini isteyebilir. Devir, satış ya da birleşme isteyebilir. Bir bankanın TMSF’ye devredilmesi bankanın tüm yükümlülüklerinin üstlenileceği anlamına gelmiyor. TMSF’ye dokuz aylık bir süre veriliyor. TMSF isterse üç aylık bir süre daha verilebilecek. Bu 12 ayda devir, satış, birleşmeyle sorun çözülemez ise banka tasfiyeye alınıyor.

YENİ ENSTRÜMAN BAŞBAKAN’DA:

Gelir Ortaklığı Senedi ve kira sertifikaları gibi yeni borçlanma araçlarıyla ilgili altyapı çalışmalarını tamamladık. Kira sertifikaları ile ilgili yasa taslağı Başbakanlığa gönderildi.

Türkiye artık AB’ye yakın kulvara girdi

HAZİNE
Müsteşarı İbrahim Çanakcı, ‘Türkiye artık yabancı yatırımcı nezdinde, gelişmekte olan ülkeler grubunda değil. Çok farklı bir kulvara giren Türkiye, artık AB parametrelerine yakın bir ülke olarak görünüyor’ diye konuştu

İmar Bankası olayında ben vicdanen rahatım

HAZİNE
Müsteşarı İbrahim Çanakçı ,Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in İmarbank olayındaki izinsiz bono satışına ilişkin Başbakanlık Teftiş Kurulu soruşturmasının ardından, Hazine Müsteşarı’nı da kapsayacak biçimde savcılık soruşturma izin vermesini nasıl değerlendirdiği sorularına önce yanıt vermekten kaçındı. Çanakcı, BDDK’da Başkan Yardımcılığı yaptığı döneme ilişkin olarak verilen bu soruşturma izniyle ilgili ısrarlı soruları ‘Bu benim dışımda bir olay’ diye cevapsız bıraktı. Ancak toplantı bitiminde çıkarken bu sorunun tekrar kendisine yöneltilmesi üzerine, ‘Kamu görevi sırasında bu tür olaylar olması olağandır. Ama ben vicdanen rahatım’ dedi.

TMSF’den para gelirse Hazine de güçlenir

İBRAHİM
Çanakçı, TMSF’nin Hazine’ye borçları konusunda şunları söyledi: ‘TMSF’nin Hazine’ye borç geri ödemesi yapması halinde, Hazine rezervlerinin güçlendirilmesi ve borçların itfası için kullanırız. Hazine TMSF’den alacaklarını siler veya azaltırsa, TMSF alacaklarını tahsil etmekten vazgeçecek diye bir şey yok.’

Sıcak paraya vergi düşünmüyoruz

HAZİNE
Müsteşarı İbrahim Çanakçı, bir soru üzerine, ‘Sıcak paraya vergi getirme diye bir düşüncemiz yok, doğru da bulmuyoruz. Önemli olan dalgalı kur rejiminin devam etmesi ve doğru politikaların uygulanmasıdır’ dedi
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı