Bankalar, sokağa 130 trilyon lira yatırdı

Hürriyet Haber
31 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 31 Temmuz 1999 - 00:01

Türk Bankaları'nın, 1987 yılında başlattıkları otomatik para çekme makinesi (ATM) yatırımları 300 milyon dolara (130 trilyon lira) ulaştı. Türk insanı bu yatırım sayesinde bugün Türkiye genelinde 9 bin 334 noktadan 24 saat bankacılık hizmeti alabiliyor.

Dünyada bankacılık teknolojisi hızla ilerlerken, yüksek maliyetleride beraberinde getiriyor. Türkiye'de ilk defa 1987 yılında İş Bankası tarafından kullanılmaya başlayan otomatik para çekme sistemlerinin (ATM) kurulması, yaygınlaştırılması ve yenilenmesi için bugüne kadar yaklaşık 300 milyon dolarlık (130 trilyon lira) yatırım yapıldı.

Bu yatırım, bankaların bireysel bankacılık alanında hızla gelişen teknolojiyi kendi sistemlerine adapte etmek istemeleri ve mevcut sistemleri yenilemeleri nedeniyle sürekli artıyor. Bankalar her yıl mevcut sistemlerinin yenilenmesi ve bakımı için milyarlarca lira harcıyor.

ALTIN NOKTA

Bazı bankalar Türkiye'de bu yatırımların her geçen gün yükselmesi üzerine, ‘‘Altın nokta’’ ve ‘‘Ortak Nokta’’adı altında ATM'lerini birleştirip aynı şube üzerinden işlem yapmaya başladı.

Bu sistem hem Türk ekonomisine hem de bankalara önemli tasarruflar sağlarken, kart sahipleri de sadece kendi bankalarını değil, sisteme giren diğer bankalarında ATM makinelerini de kullanarak geniş bir hizmet ağından yararlanabiliyor. Türkiye'de bu sistemi kullanan bankalar, diğer bankalarında bir an önce bu ortaklığa dahil olmasını istiyor. Geçen yıl Altın Nokta sistemine dahil olan 8.5 milyon kart sayısı bu yıl artarak 10 milyona ulaşıyor.

Altın Nokta ve Ortak Nokta adı altında ATM birleşmeleri yapan bankaların dışında yine bazı büyük bankalar, yatırımların yüksekliği nedeniyle 2-3 bankanın ortak anlaşmasıyla aynı şube üzerinden işlem yapıyor.

HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Türkiye'de kredi kartının çoğalmasıyla birlikte ATM'lerin sayısı da her geçen gün artıyor. Türkiye'de şu an toplam 9 bin 334 adet ATM mevcut. 1987 yılında Türkiye'ye ATM'yi ilk sokan İş Bankası'nın Türkiye genelindeki toplamı ise 1.773 ATM'si buluyor. 6 bankanın dahil olduğu ‘Altın nokta’ sistemine ait Türkiye genelindeki ATM sayısı 2 bin 500, Ortak Nokta sistemine bağlı bankaların toplam ATM sayısı da 3 bin civarında.

Bir ATM cihazı 25 bin dolar

SAYILARI her geçen gün artan otomatik para çekme makinelerinin (ATM) herbirinin maliyeti yaklaşık 25 bin dolar. ATM'nin kurulmasından sonra yapılan bakım ve yenileme masrafları ise yıllık yaklaşık 5-10 bin dolar arasında değişiyor. Böylece bir ATM'in bankaya maliyeti 35 bin dolara kadar çıkabiliyor.

Bankaların ATM yatırımları

Pamukbank: ATM'lere yapılan yatırımın toplam tutarı 20 milyon dolar. ATM yenilemeleri haracan miktar ise 5 milyon dolar. Türkiye genelinde 54 ilde Pamukbank'ın sahip olduğu ATM sayısı 700'e ulaşıyor.

Garanti Bankası: ATM'lere yapılan yatırım ve yenilenme tutarına harcanan miktar 18 milyon dolar. Bankanın Türkiye genelinde toplam 317 ATM'si bulunmakta, bu sayı Altın Nokta üyesi diğer bankaların da ATM'leriyle birlikte 2500'e ulaşıyor.

İş Bankası: Türkiye genelinde toplam ATM sayısı 1773. Bankanın ATM'lere yaptığı yatırımın tutarı 27 milyon dolar. ATM'lerin yenilenmesi ve bakımı içinde İş bankası her yıl 3.5 milyon dolar para harcıyor.

Emlak Bankası: Türkiye genelinde 434 ATM makinası var. Bankanın 1998 yılı ATM yatırım toplamı 275 milyar lira. ATM'lerin aylık bakımını ise 45 bin dolar harcanıyor.

Demirbank: Demirbank'ın Bireysel bankacılık alanında 3 senedir yaptığı yatırım miktarı 100 milyon dolar. ATM yatırımları da bu miktarın içinde. Demirbank Türkiye Genelinde toplam 105 ATM noktasına sahip. Demirbank kartı ayrıca anlaşmalı olarak Pamukbank ve Emlakbankası'nda, kredi kartı ise Pamukbank, Emlakbankası, Yapı Kredi ve Ziraat Bankasının ATM'lerinde kullanılabiliyor.

İŞBİRLİĞİ YAPANLAR

Altın Nokta: Garanti Bankası, Vakıflar Bankası, Akbank, Halk Bankası, Osmanlı Bankası.

Ortak Nokta: Etibank, Sümerbank, İktisat Bankası, Ekonomi Bankası, Egebank, Esbank, Şekerbank, Citibank, KoçBank, Bankkapital, Tekstilbank, Finansbank, Alternatifbank, Kentbank, EGS Bank, Denizbank, Interbank.



Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı