Bankalar parmakla gösteriliyor, sıkıntı yaratacak adım atmayız

Hürriyet Haber
20.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 20.05.2010 - 09:16

Bankacılık sektörü için yeni bir çalışma yaptıran Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dün Ankara’da banka genel müdürlerini dinledi.

Henüz içeriği netleşmeyen yeni düzenlemeler için Babacan, “Dünyada parmakla gösterilen bir sektörü (bankacılık) zora sokacak, sıkıntıya sokacak bir adım kesinlikle atmayız” dedi.

BANKACILIK sektöründe ‘oligopol’ yapıyı engelleyeceklerini açıklayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dün Ankara’da bankacılarla biraraya geldi. Finans kuruluşlarıyla ilgili düzenlemelerin tüm dünyanın gündeminde olduğuna dikkat çeken Babacan, bankacıların bu konudaki endişelerine karşılık, “Dünyada parmakla gösterilen bir sektörü zora sokacak, sıkıntıya sokacak yani şu andaki durumundan daha kötü bir noktaya götürecek bir adım kesinlikle atmayız. Orada en ufak bir şüphe olmasın” dedi.

Açıklamak için erken

Bankalar Birliği’nin talebi üzerine gerçekleşen toplantıda, yapılan çalışmalar hakkında somut bir bilgi vermekten çok banka genel müdürlerini dinlemeyi tercih eden Ali Babacan, bankacılık sektörüne ilişkin düzenlemeler konusunda hem Merkez Bankası’ndan hem de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) bir çalışma yapmasını istediğini belirtti. Babacan, “Ama o çalışmayı biz henüz ne kamuoyuna duyuruyoruz, ne de bankacılarla paylaşıyoruz. Şu anda o aşamada değiliz” mesajı verdi.

5-10 yıl sonrası için

Bankacıların görüşlerini önemsediğini vurgulayan Babacan, sözlerine şöyle devam etti: “Çünkü bu konuda bir adım atarken normalde gayet iyi giden, dünyada parmakla gösterilen bir sektörü zora sokacak, sıkıntıya sokacak yani şu andaki durumundan daha kötü bir noktaya götürecek bir adım kesinlikle atmayız. Orada en ufak bir şüphe olmasın. Bizim amacımız sadece bugün, yarın değil, 5 sene, 10 sene sonrasına dönük bugünden neler yapabiliriz. Bir bakıma Türkiye’nin geleceğini daha sağlama alalım, Türkiye’de başka ülkelerde yaşanmış olan benzer sıkıntılı gelişmeler olmasın. ”

Dünyada tartışılıyor

Babacan, sistemik açıdan önemli finansal kuruluşlarla ilgili düzenlemelerin de yine uluslararası gündem maddesi olduğuna işaret ederek, bunun sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada tartışılan, konuşulan bir konu olduğunu hatırlattı. Bu konuda uluslararası düzenleme çalışmaları bulunduğunu belirten Babacan, şöyle devam etti: “Bu çalışmalar ne zaman sonuç verir, sonuçları ne zaman görürüz? Bunu bilemiyorum. Çünkü G-20 ve Finansal İstikrar Kurulu ‘hadi şunu yapalım’ demesi noktasında maalesef biraz yavaş kalıyor. Biz bir yandan o tartışmaların içinde oralara katkı sağlarken bir yandan da ‘Türkiye ile ilgili düzenlemelerimizi daha önceden yapıp, yürüyebiliriz’ diye düşünüyoruz.”

Kredi kartı hacminin çok hızlı büyümesini istemiyoruz

BANKACILIK sistemine ilişkin verilere değinen Ali Babacan, kredilerdeki hızlı büyümeye de dikkat çekti. Kriz döneminde ‘mola verilen’ kredilerin 2009’un son çeyreği ile birlikte hızlı bir artışa geçtiğini belirten Babacan, bu konuda şunları söyledi:

Kredilerde takip oranı, krizin en yoğun dönemde yüzde 5.4’e yükselmişti. Ancak 23 Nisan itibariyle yüzde 4.8’e düştüğünü görüyoruz. Bu da kredilerin ve bankaların aktifinin kalitesinin toparlandığını gösteren önemli bir veri.

2008 sonunda 83 milyar lira düzeyinde seyreden tüketici kredilerinin de şu anda 102 milyara ulaştı. Kredi kartlarındaki artış ise daha sınırlı, bu bizi sevindiriyor. Kredi kartları hacminin çok hızlı büyümesini istemiyoruz, daha makul seyretmesini arzu ediyoruz.

İhtiyaç kredileri de geçen sene sonunda 33 milyar lira düzeyindeyken şu anda 42 milyar liraya ulaştı. Konut kredilerinde de geçen yılın son döneminden bu yana 4 milyar liralık bir artış kaydedildi.
KOBİ kredilerinin de bu yılın martında 90 milyara ulaştı. Bu, ekonominin kılcal damarlarında iyileşme başladığını gösteren önemli bir gelişme.

Bankacılıkta ‘sınırlanması’ tartışılan uygulamalar

Banka başına mevduat
Kredi kartları
Konut kredileri
Yönetici ücretleri
Kamu bankalarının büyüklüğü
Kontrolsüz büyüme

AB’nin Mali Kural’a ihtiyacı var

ALİ Babacan, “Euro Bölgesi’nin, bizim yaptığımıza benzer bir Mali Kural’a ihtiyacı var” dedi. AB’nin de hazırladıkları Mali Kural ile yakından ilgilendiğini aktaran Babacan, “AB’nin, gerekli yaptırımı ve kontrolü içeren, çerçevesi iyi çizilmiş Mali Kural’ı mutlaka gerçekleştirmesi gerekir” diye konuştu. AB Komisyonu Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’in AB ülkeleri Ekonomi ve Maliye Bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ve diğer mali kural örneklerini yakından inceleyeceğini söylediğini de aktaran Babacan, Rehn’in ayrıca Türkiye’nin, geçmiş yıllar göz önünde bulundurulduğunda, yaklaşan seçimlere rağmen, mali programın ciddi bir şekilde uygulanacağı görüşünde olduğunu söylediğini kaydetti.

CDS yasağı doğru olmaz

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Türk bankacılık sektöründe rekabetçi bir yapının kurulması ve sistemde çok büyük bankaların bulunmaması için çalışmaları başlatırken, Avrupa Birliği’nde (AB) bir başka tartışma konusu olan CDS’ler konusunda farklı bir görüş savundu. AB’de CDS (credit default swap-risk primi) olarak da isimlendirilen sigorta primlerinin kaldırılması tartışılırken Babacan, CDS’lerin çok önemli bir fonksiyona sahip olduklarını, bu sayede yatırımcıların daha iyi karar verebildiklerini kaydetti. Oysa, Avrupalı liderler, ABD’de patlak veren krizle birlikte tüm dünyanın yakından takip etmeye başladığı CDS piyasasının kaldırılmasını istiyor. Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Eurogroup Başkanı Jean-Claude Juncker ile birlikte CDS pazarının kapatılıp kapatılmaması konusunda ABD Başkanı Obama’ya mektup yazmışlardı. Babacan, CDS’lerin yasaklanması konusunda şunları söyledi: “Sigorta bir ihtiyaç ve yatırımcı, enstrümanını satın aldığı ülkenin riskini sigorta etmek istiyor. Spekülasyon için yakından izleyebilirsin. Yasaklama, işlemlerin bilanço dışına kaymasına neden olur.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı