"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Bankalar Merkez’den ‘bekleyeceğim’ mesajı aldı

DAHA iki gün öncesine kadar Merkez Bankası’nın bu ay da faiz indirimine gitmesini bekleyen piyasa oyuncuları, artık “Merkez Bankası bu ay faiz indirmeyecek, oranı mevcut seviyesinde tutacak” demeye başladılar.

Merkez Bankası’nın politika faizlerini indirmesine rağmen piyasa bunu benimsememiş, Hazine kağıdının faiz oranları hızla yükselmeye devam etmişti. Yani politika faizi ile piyasa faizi arasındaki fark büyümüştü. Piyasa oyuncuları bu gelişmeye rağmen, iki gün öncesine kadar, “Yine de Merkez Bankası yeni politika sında kararlılığını göstermek için faiz oranlarını indirip, karşılık oranlarını tekrar artırır” diyorlardı. Ancak bu görüşleri ni son iki gün içinde değiştirdikleri gözleniyor.

Hala Merkez’in bu ay da faiz indireceğini bekleyenler var ama piyasadaki genel kanı “artık faiz indirmeyecek” noktasında yoğunlaşmaya başladı.

Bu değişimin en önemli nedenlerinden biri Çin başta olmak üzere küresel piyasalardaki faiz artırımı hareketinin hızlanması olarak gösterilirken, diğeri ise “2010 yılı son ayındaki sanayi üretim rakamlarının beklenenin çok üzerinde gelmesi” olarak belirtiliyor.

Aslı nda sadece faiz indirim beklentisi kaybolmadı, bununla birlikte Merkez Bankası’nın tekrar munzam karşılık artışına gideceği beklentisi de çok zayıfladı.
Bankacıların Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın bu hafta başında Londra’da yabancı yatırımcılarla yaptığı toplantıdan oldukça etkilendikleri, görüş değiştirmelerinde bu toplantılarda söylediklerinin etkili olduğu görülüyor.

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz’ın Londra’da söyledikleri nin önce leri piyasaları korkuttuğu görülmüştü ama daha sonra bu konuşmadan aldıkları mesajın, “Artık bir süre beklemede kalacağız”  şeklinde olduğunu gözlüyoruz.

Başkan Yılmaz gerçekten bu mesajı mı vermek istedi, yoksa bankacılar umdukları mesajı almayı mı tercih ettiler, bunu kestirmek zor. Herhalde bankacıların tahminlerinin bu kez tutup tutmayacağını, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından açıklanacak kararla birlikte göreceğiz...

YENİ GÜÇLÜ SERMAYE AKIŞI

Bir bankacı, “Merkez Bankası’nın yeniden hızlı bir sermaye akımı görene kadar mevcut pozisyonunu değiştirmeyeceğini tahmin ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Aynı bankacı yakın zaman içinde böyle bir eğilim beklemedik lerini de sözlerine ekledi.

Küresel ekonomide enflasyonist baskının artık daha belirgin hissedilmeye başladığını, bu nedenle gelişmekte olan ülkelere güçlü bir sermaye akımının yakın zamanda beklenmediğini kaydeden bankacı, “kredilerde bir soğuma yok” hatırlatmamız üzerine, aslında tüketici kredilerinde ocak ayında bir yavaşlama olduğunu, Merkez Bankası’nın da daha çok tüketici kredilerine baktığını söyledi.

Önceki gün açıklanan aralık ayı sanayi üretim rakamının yüzde 16.9 artış ile beklentilerin üzerinde gelmesi, zaten Merkez Bankası’nın tavrı konusunda ikirciklenen piyasa oyuncularının fikirlerini kesin olarak değiştirmelerine neden oldu. Dünkü piyasa raporlarında 2010 yılı büyüme rakamlarının yüzde 8’den 9’a kadar çeşitli aralıklarla revize edildiğini gördük. Bununla birlikte raporların çoğunda “Sanayi üretimindeki bu güçlü performans Merkez Bankası’nı, bu ayki PPK toplantısında yeni bir faiz indirim kararı almaktan alıkoyacaktır” değerlendirmesi yer aldı.

Bu son değerlendirmelerin ardından, geçen aylarda Merkez Bankası yönetiminin piyasa beklentilerinin tersine karar aldığını da hatırlatmamız gerekiyor...

Bakalım bu kez piyasaların beklentileri tutacak mı?
X