Bankalar komisyondan kazanıyor

ANKA
28.08.2006 - 08:48 | Son Güncelleme:

Kredi faizlerinde yaşanan rekabet nedeniyle, faiz gelirleri nispeten düşük artan bankacılık sektörünün, son yıllarda çokça şikayet edilen üret, komisyon ve bankacılık hizmeti adı altında müşterilerinden tahsil ettikleri tutarlar yüzde 25 oranında büyüyerek toplam gelirlerin yüzde 11.1'i kadar bir büyüklük oluşturdu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) verilerinde yapılan belirlemelere göre sektörün geçen yılın ilk yarısında 3.1 milyar YTL olan ücret ve komisyon gelirleri bu yıl aynı dönemde 3.9 milyar YTL'ye kadar yükseldi. Bu tutarın 3.2 milyar YTL'sini bankacılık hizmet gelirleri, 711 milyon YTL'sini ise ücret ve komisyon gelirleri meydana getirdi.

Bankaların bankacılık hizmet ve ücret-komisyon gelirleri, aynı dönemde yaklaşık 35 milyar YTL olarak hesaplanan toplam gelirlerin yüzde 11.1'i kadar bir büyüklük oluşturdu. Bankalar toplam işletme giderlerinin yüzde 64.7'sini üret ve komisyon gelirleriyle karşıladılar.

Söz konusu gelirler bankaların Haziran sonunda sayıları 138 bini aşan personeli için yaptığı tüm harcamaların ise üzeninde bir büyüklük oluşturdu. Bankaların 3.8 milyar YTL bankacılık hizmet ve ücret-komisyon geliri elde ettikleri bu yılın ilk yarısındaki toplam personel ödemeleri ise 3 milyar YTL'de kaldı.

Özel mevduat bankalarında bankacılık hizmet ve ücret-komisyon gelirlerinin toplam gelirlerine oranı yüzde 13.34'e kadar yükselirken, kamu mevduat bankalarında bu oran yüzde 7.32'de kaldı.

Yabancı sermayeli bankaların söz konusu gelirlerinin toplam gelirleri içerisindeki payı ise yüzde 11.07 olarak hesaplandı.

Özel bankalar işletme giderlerinin yüzde 70'ini ücret ve komisyon gelirleriyle karşıladılar. Bu oran kamu bankalarında yüzde 64.2, yabancı bankalarda ise yüzde 44.3 olarak gerçekleşti.

Bu arada bankacılık sektörü bu yılın ilk yarısında faiz dışı giderlerinin yüzde 94.5'ini faiz dışı gelirlerle karşıladılar. Bu oran geçen yılın ilk yarısında yüzde 90.8, yılın tümünde ise yüzde 84.8 olarak gerçekleşmişti.

Sektörün faiz gelirlerinin faiz getirili aktiflerine oranı da düştü. Geçen yılın ilk yarısında yüzde 7.22 olan faiz gelirlerinin faiz getiril aktiflere oranı bu yıl yüzde 6.34 olarak gerçekleşti. Buna karşılık toplam faiz giderlerinin faiz maliyetli pasiflere oranı yüzde 4.89'dan yüzde 4.95'e çıktı.

ŞUBE BAŞINA 42.2 MİLYON YTL MEVDUAT

Haziran sonu itibariyle bankaların şube başına topladıkları mevduatın ise 42.2 milyon YTL'ye kadar yükseldiği belirlendi. Bu tutar geçen yıl haziranda 33.3 milyon, aralıkta ise 38.7 milyon YTL olarak gerçekleşmişti. Geçen yıl haziranda 19.8 milyon aralıkta ise 23.9 milyon YTL olan şube başına ortalama kredi miktarı ise 29.2 milyon YTL'ye kadar yükseldi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı