Ege Haberleri

EGE

  Bankalar kendi işini yapsın

  İZMİR (DHA)
  08 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 07 Eylül 2012 - 15:11

  Bankaların altın ve ziynet eşyası satmasını sağlayacak düzenleme kuyum esnafının tepkisine yol açarken, Esnaf Odalar Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, “herkes kendi işini yapsın” dedi.

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun, bankaların altın ve ziynet eşyası satmasına yeşil ışık yakmasına sektörden tepki yağıyor. İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Çalışkan, böyle bir durumun küçük esnafı bitireceğini belirtirken, Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uca, bankaların 24 ayar altın satmasından sıkıntı duymadıklarını, ancak ziynet altınlarının kuyumcuların geleneği olduğunu söyledi. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da, bu uygulamanın kuyumcu-sarraf esnafının işlerinin daralmasına yol açacağını belirterek, “ Bankaların işi para, kuyumcuların işi ise altın ticareti yapmaktır. Sağlıklı bir ekonomide taşların yerinden oynamaması için, her ekonomik kesimin kendi işini yapması gerekmektedir” dedi.

  24 ayarda kalsınlar

  Bankaların 24 ayar altın alım satım işlemlerinden dolayı herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağını savunan Mutlu, “Bu sınırlar aşılmadığı takdirde hazırlanan taslak hedeflediği ekonomik amaçlara da ulaşabilecektir. Ancak bankaların ziynet altınlarına yönelik işlem yapmasına izin verilmemelidir. 22 ayar olarak bilinen, cumhuriyet, yarım, çeyrek gibi ziynet altınlarının alım satımları kuyumcuların işidir. Bu ürünler kuyumculuk sektörünün vazgeçilmez enstrümanlarıdır. Türkiye’de küçük işletmeler zaten büyük sermayenin haksız rekabeti nedeniyle uzun yıllardır var olma mücadelesi vermektedirler. Şimdi de düşünülen uygulamanın sınırlarının doğru çizilememesi, ülke genelindeki kuyumcu esnafını da yok olma noktasına getirecektir” diye konuştu.

  SINIR ÇİZİLMELİ

  Birlik Başkanı Mutlu, “Esnaf sanatkarlar her dönem ülke ekonomisini güçlendirme ve daha ileriye götürme çabalarına katkı koymuşlardır. Bu konuda da yastık altındaki altının ekonomik sisteme kazandırma çalışmalarını sonuna kadar desteklemektedirler. Ancak burada sınır iyi çizilmeli, ziynet tabir edilen altınların bankalarda işlem görmesine izin verilmemeli, ekonominin ‘Her ekonomik birim kendi işini yapmalıdır’ temel kuralı işletilmelidir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı