Bankalar kâr dağıtmasın 2010 da kritik bir yıl

Hürriyet Haber
13 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 12 Kasım 2009 - 23:40

Finans Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, bu konuya değinen Bilgin şunları söyledi: “Kârı bünyede bırakma hususu 3 yıldır devam ediyor. Bu sene de aynı politikayı yürütme doğrultusunda kararlılığımız devam etmekte. Dolayısıyla her bir banka yıl sonunda kâr dağıtma hedefi, personele ödeyecekleri prim, bonus dahil planlarını bize sunacak. Aldığımız sinyallere göre bunun ne kadarına izin verileceğine biz karar vereceğiz. Sektörde bu yıl sonunda kar rakamı 20 milyar lirayı bulabilir. 2010 kritik bir yıldır. Eldeki bir varlığı kaybetmek istemiyoruz.”

Çekingen yaklaşım

“Çok hızlı koşan, çok hızlı büyüyen bankalar dikkatli olmalıdır. Eğer kendi adale güçleri yetersizse...” derken, sözlerine şöyle devam etti: “Bankacılık sektörü cıva gibi. Bıraktığınız zaman 3 ay sonra nereye gideceğini, nerede olacağını siz de tahmin edemezsiniz. Konut ve mortgage kredilerine çok dikkat edilmeli. Çekingen yaklaşım ve konutun hepsine kredi vermeme gibi kriterlerin devam ettirilmesi gerekli. Aksi takdirde gelecekte finans alanında sorunlar yaşanabilir.”

Kara listeye esneklik

2010 yılının bankacılık sektörü için test dönemi olacağını anlatan Bilgin, şöyle konuştu: “Bankacılık riskle yaşama sanatıdır. 2010 yılıyla ilgili ihtiyatlı iyimserlik içindeyiz. İki risk görüyoruz. Biri kredilerde takibe dönüşüm oranlarındaki artış. Bunu yakından izlemek zorundayız. İkinci önemli risk, aktif ile pasif arasındaki vade uyumsuzluğunun ortaya çıkardığı sorun. Ancak kendimize güveniyoruz, risklerimizi de biliyoruz. Bunu hep beraber götürmek zorundayız” Bankaların kara listeleri konusuna da değinen Bilgin, kriz döneminde bankacıların biraz daha esnek davranması faydalı olacağını dile getirerek “Kriz dönemi farklı bir dönem. Krizde kara listeye girmek her şeyin sonu değildir. Bankacılarımızın esneklik göstermesinde fayda var. Gerekirse biz de esneklik konusunda yardımcı olabiliriz.”

Bizim binamızda çatlak yok

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin yatırım uzmanı Marc Faber’in “Avrupa’da binalarda çatlak vardı, çatlakların üzeri sıvandı” yönündeki ifadesini hatırlatarak, “Allah’a şükür bizim binamızda çatlak yok” dedi. Bilgin, Krizin en şiddetli dönemi 2008’in son çeyreği, 2009’un ilk çeyreğiydi. O dönemi atlattık. Biraz daha reel sektörle diyalog kurma ortamı var. Eminim ki bankalar buna yönelecek. Zaten aksi durum, bankaların aleyhine olur” dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı