Bankalar Birliği'nin yeni başkanı Tunaboylu

Hürriyet Haber
31.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 31.05.2000 - 00:01

Bankalar Birliği Genel Kurulu sonucunda başkanlığa Ziraat Bankası Genel Müdürü Osman Tunaboylu seçildi.

Bankalar Birliği'nin iki yıllık başkan ve yönetim kurulu seçimlerinde ipi Ziraat Bankası Genel Müdürü Osman Tunaboylu göğüsledi.

Bankalar Birliğinin 43. Genel Kurulu'nda açılış konuşmasını yapan Devlet Bakanı Recep Önal, bankaların enflasyonla mücadele programına göre hedef ve politikalarını belirlemeleri gerektiğinin altını çizdi. Önal, önümüzdeki dönemde kamu bankalarının özelleştirilmesine ağırlık verileceğini, özellikle Ziraat ve Halk Bankası için bu çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Devlet Bakanı Önal, ayrıca hükümetin bankacılık sistemi adına yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi verdi: "Sınırsız tasarruf mevduatı sigortası aşamalı olarak kaldırılacak. Bankaların kur ve faiz riski ile ilgili yasal düzenlemeler, munzam karşılık oranlarının düşürülmesi, işlem vergilerinin kaldırılması gibi konular üzerinde duruyoruz."

İkinci konuşmayı ise Bankalar Birliği Eski Başkanı Ersin Özince yaptı. İnce, konuşmasında bankacılık sisteminin 1999 yılında zorlu bir dönem geçirdiğini vurguladı. Bu nedenle sektörün zarar ettiğine dikkat çeken İnce, "Ekonomik faaliyetleri son derece olumsuz etkileyen para-fiskal vergiler ile dolaylı vergilerin düşürülmesi veya kaldırılması gerekiyor. Banka ve sigorta muamele vergisi, kambiyo gider vergisi ve kaynak kullanım destekleme fonunun düşürülmesini talep ediyoruz. Ayrıca bankalar kanuna göre krediler için ayrılan karşılıkların gider yazılmasına izin verilmeli. Banka alacaklarının hızlandırılması için yasal düzenlemeler yapılmalı. Döviz üzerinden ipotek alınmasını sağlayacak düzenlemeye de ihtiyaç var. Bankaların faaliyetlerine yönelik kısıtlamalarda kaldırılmalıdır." sözleriyle hükümetten sektörün isteklerini sıraladı.

İnce, sektörün 2000 yılın değerlendirirken karlılığın da azalacağına dikkat çekti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı