Bankalar artık 279’uncu maddeden kaçamayacak

Hürriyet Haber
08.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

MALİYE Bakanlığı, Vergi Kanunu'nun 279'uncu maddesinde öngörülen vergi yükümlülüğünden kaçan bankaların önünü kapadı. Bazı bankalar, 279'uncu maddenin vergi yükünden kaçınabilmek için, fonlarındaki kamu kağıtlarını, ticari portföylerine aktarıp, vergiyi ellerindeki kağıtların vade sonuna kadar erteliyorlardı. maliye Bakanlığı, Resmi Gazete'de yayınladığı tebliğ ile, ticari portföylerdeki kamu kağıtlarının da 279'uncu madde kapsamında değerlendirileceğini açıkladı.

Tebliğde, repo ve ters repo ile ilgili olarak bu işlemlere konu menkul kıymetlerin kimin tarafından değerleneceği ve vadeli mevduat hesaplarında değerleme gününe kadar oluşan faiz tutarının ticari kazancın tespitinde dikkate alınıp alınmayacağı konularında tereddütlerin bulunduğu belirtilerek, şöyle denildi:

‘‘Repo ve ters repo işlemleri, esas itibarıyla günün faiz koşullarında bir borç para alışveriş işlemi olup, sözkonusu menkul kıymetler bu işlemlerde bir nevi teminat olarak kullanılmaktadır. Zira, bu işlemlerdeki faiz oranı, kullanılan menkul kıymetin üzerindeki faiz oranından bağımsız olarak belirlenmektedir. Bu durumda, repo ve ters repoya konu menkul kıymetlerin her zaman menkul kıymeti geri almakla yükümlü olan tarafından Vergi Usul Kanunu'nun 279'uncu maddesi çerçevesinde değerleme işlemine tabi tutulması gerekmektedir.’’

TİCARİ GELİR

Maliye Bakanlığı tebliğine göre, vadesi değerleme gününden sonra olan repo ve ters repo işlemleri ile ilgili olarak, değerleme gününe kadar tahakkuk eden faiz tutarları, repoya taraf olanlarca ticari kazançın elde edilmesi ile ilgili kanun hükümleri çerçevesinde gelir ve gider olarak dikkate alınacak.

Ayrıca, vadeli mevduat hesapları ile ilgili olarak değerleme gününe kadar tahakkuk eden faiz tutarları da repo ve ters repo işlemlerinde olduğu gibi ticari kazancın elhde edilmesi halinde elde edenler tarafından gelir olarak dikkate alınacak.

Maliye Bakanlığı'nın bu konudaki tebliğini değerlendiren Deloitte and Touche yetkilileri, bu tebliğin bankalar ve gerçek kişilere vergi yükü getireceğini söyledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı