ANKARA HABERLERİ

Bankalar altın satarsa 25 bin kişi işsiz kalır

Selvi ÇELİK
04.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Kamuoyunda günlerdir konuşulan bankaların altın alım satımına kuyumcular teki gösterdi. Kuyumcu odası başkanları, “25 bin kuyumcu işsiz kalacak” diyerek tepki gösterdi.

Selvi ÇELİK

KUYUMCULUK sektörünün bazı temsilcileri, bankaların Cumhuriyet altını alım ve satımına yeşil ışık yakan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin’i makamında ziyaret etti.
Yaklaşık 1,5 saat süren görüşmenin ardından Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşoğlu, İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kameroğlu, İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uça ve Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, görüşmenin içeriğine ilişkin Ankara Sanayi Odası’nda (ASO) basın toplantısı düzenledi.
Kuyumcuların, geçimlerini darphane tarafından basılan altınları satarak sağladığını dile getiren Kameroğlu, “Bunun bankaların uhdesine geçmesi de kuyumculuk sektörünü tereddüte boğdu. Çünkü kuyumculuk sektörünün ekmeğine göz dikiliyor algısı oluştu” dedi.

Ümitli ayrıldık

BDDK Başkanı Öztekin’le görüştüklerini belirten Kameroğlu, şunları söyledi:
“Bankaların 2006’da çıkan tebliğle, İstanbul Altın Borsası’nın kabul ettiği rafineler tarafından üretilen 24 ayar altın ürünlerinin alınıp satılmasının bizim için bir sakıncası olmadığını, ekonominin güçlenmesi açısından yastık altındaki altının mevduata çevrilmesi doğrultusunda bankalarla bir sıkıntımızın olmadığını, sadece mevduata çevrilecek altın takıların vatandaştan toplama şeklindeki bazı sakıncaları anlattık. Bunun yanında şu anda taslak halinde olan, Cumhuriyet altınlarının bankalar tarafından alınıp satılmasını sektörün kabul etmediğini anlattık. Kendileri de bizi dinledi. Biz, BDDK’nın binasından, sorunun çözüleceği doğrultusunda ümitli ayrıldık. Sorunun çözüleceğine inanıyoruz.”

Altını kurdeleyemezler

Soruları da yanıtlayan Kameroğlu, BDDK Başkanı Mukim Öztekin’e “bankaların neden altın satmamaları gerektiğini” örneklerle anlattıklarını ifade etti. Kameroğlu, bankaların 24 ayar ve bunun üzerindeki külçe altınları alıp satmalarının sektör için bir sıkıntı oluşturmadığını, ancak 22 ayar Cumhuriyet altınlarının, bankalarca alınıp satılmasında bazı sorunlar olabileceğini belirterek, şöyle konuştu:
“Vatandaşın, bankaya altın almaya gideceği zaman sıkıntıların olabileceğini anlattık. Altının kurdelenmesi lazım, bu hizmetleri bankaların veremeyeceğini, bir vatandaşın altın almak için bankaya gittiğinde sıra almak zorunda kalacağını ve zaman kaybı olacağını, bankaların bu ürünlerle ilgili fiyat konusunda sektörle rekabet edemeyeceğini söyledik. Çünkü bankalar sabah saat 09.00’da açılır, akşam 17.00’de kapanır ama, Türkiye’de kuyumcular iş yerlerini sabah saat 08.00’de açarlar, akşam 20.00’ye kadar görevlerini en iyi şekilde yaparlar. Dolayısıyla banka kuyumcularla bu konularda yarışamayacak, vatandaş mağduriyet yaşayacaktır.”

Vatandaşı uyardı

Vatandaşı bankalara götürdükleri altınlar konusunda da uyaran Kameroğlu, altın takısını mevduata çevirmek isteyen vatandaşların, öncelikle bu takılarını kuyumculara değerlendirmeleri, daha sonra bankaya götürmeleri gerektiğini söyledi. Kameroğlu, aksi halde söz konusu takıların bankalarda tam doğru değerlendirilemeyeceğini öne sürerek, bir mağduriyet yaşanmaması için öncelikle kuyumculara gidilmesinin daha doğru olacağını ifade etti. Söz konusu taslağın, mevcut şekliyle yürürlüğe girmesi halinde bankaları protesto edip etmeyecekleri yönündeki bir soru üzerine de Kameroğlu, kendilerinin ortadaki duruma “kazan kazan” anlayışıyla baktıklarını bildirdi.
İki sektörün de birbirine muhtaç olduğunu vurgulayan Kameroğlu, her sektörün kendi alanında çalışması gerektiğini söyledi. Kameroğlu, “Biz bunun böyle olacağını düşünüyoruz. Olumsuz olursa onu o zaman değerlendiririz ama görüşmede olumsuz bir şey hissetmedik. Bu taslağın hayata geçmeyeceği umudundayım” dedi.
 
25 bin kuyumcu olumsuz etkilenir
 
MÜCEVHER İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner de bankaların, söz konusu altınları satmaya başlamasıyla büyük sorunların ortaya çıkacağını savundu. Bu düzenlemenin, ekonomiye de bir katkısı olmayacağını iddia eden Güner, uygulamanın hayata geçmesiyle 25 bin kuyumcunun olumsuz etkileneceğini, işsizliklere de neden olunacağını söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Bankalar altın satarsa 25 bin kişi işsiz kalır hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Eylül 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bankalar altın satarsa 25 bin kişi işsiz kalır haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı