Bankadan patronuna kredi sınırı daralıyor

Hürriyet Haber
16 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 16 Nisan 1998 - 00:01

Hazine Müsteşarlığı Mali Sektör Reformuyla ilgili hazırladığı taslağa son şeklini vererek, görüş almak için ilgili bakanlıklara gönderdi. Taslakta ‘‘grup kredileri’’nin tanımı genişletildi ve özkaynakların yüzde 75'iyle sınırlanan grup kredilerine ayrılacak payın, aşamalı olarak yüzde 50'ye kadar indirilmesi öngörüldü.

Uzun zamandır tartışılan ve ilk şeklindeki Bağımsız Kurul yapısı bozulduğu için, reform olmaktan çıkıp çıkmadığı tartışmalı hale gelen Mali Sektörün Yeniden Düzenlenmesine ilişkin yasa taslağına son şekli verildi. Bayramdan önce taslağa son şeklini veren Hazine Müsteşarlığı, ilgili bakanlıklara taslağı göndererek, görüş istedi.

Hazine Müsteşarlığı tarafından ilgili bakanlıklara gönderilen taslakta son anda yapılan değişiklikle, kurulması öngörülen Mali Sektör Üst Kurulu'ndan DPT Müsteşarı'nın çıkarıldığı öğrenildi.

Hazırlanan taslakta Mali Sektör Üst Kurulu'nun Hazine'den sorumlu Bakanın başkanlığında Maliye Müsteşarı, Hazine Müsteşarı ve Merkez Bankası Başkanı'ndan oluşması öngörülüyor. Bankacılık ve diğer mali sektörle ilgili Bakanlar Kurulu'nda bulunan yetkilerle, ilgili bakanın elinde tuttuğu yetkilerin hepsi bu taslakla birlikte Mali Sektör Üst Kurulu'na geçiyor.

Üst Kurul'da kararların hepsinin ‘‘oybirliği’’ ile alınması şart koşuluyor. Daha önceki taslakta Mali sektör Üst Kurulu'nda DPT Müsteşarı'nın da bulunması öngörülüyordu ancak son anda yapılan değişiklikle DPT Müsteşarı Üst kurul üyeliğinden çıkarıldı.

Hazırlanan yasa taslağıyla getirilen en önemli değişikliklerden birini ‘‘bankaların grup şirket ve kişilerine açacakları kredilerin sınırlandırılması’’ oluşturuyor. Mevcut uygulamadaki grup kredilerinin, taslakla birlikte kapsamının önemli ölçüde genişletildiği ve sadece bankaya ortak olan kişi veya şirketle sınırlı kalmayıp, banka ortağının ortak olduğu şirket ve kişileri de kapsayacak biçimde genişletildiği öğrenildi.

Bir yandan kapsam genişletilerek grup kredileri sınırlandırılırken, öte yandan grup kredilerinin oranı da önemli ölçüde düşürülerek bu sınırlama pekiştiriliyor. Şu anda bir bankanın grup kredilerine ayıracakları miktar özkaynakların yüzde 75'i ile sınırlı iken, yapılacak değişiklikle bu oran aşamalı olarak özkaynakların yüzde 50'sine kadar indiriliyor. Böylece bankaların ortaklarına açtıkları krediler yoluyla ileride zor duruma düşmelerinin de önüne geçilmeye çalışılacağı öğrenildi.

Mali sektörle ilgili hazırlanan yasa taslağıyla ayrıca, getirilen bilgi verme gibi müyyediler için yeni yaptırımlar da getiriliyor. Banka yöneticilerine bu tür müeyyideleri yerine getirmemeleri halinde yüksek para cezaları öngören idari cezalar getiriliyor.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı