Bankacılıkta yeni birleşmeler yolda

Hürriyet Haber
18 Temmuz 2007 - 13:21Son Güncelleme : 18 Temmuz 2007 - 13:21

Yapı Kredi’nin İtalyan ortağı UniCredit Grubu'nun araştırmasına göre Türk bankacılık pazarında yeni birleşmeler olabilir.

Türk bankacılık sektöründeki yabancı payının yüzde 40'a dayanması tartışma yaratırken, Türkiye'nin Orta ve Doğu Avrupa bölgesinde bankacılık sektöründe yabancı payı en düşük ülkelerden biri olduğu bildirildi.

Yapı Kredi’nin İtalyan ortağı UniCredit Grubu'nun Orta ve Doğu Avrupa (CEE) bölgesindeki bankacılık sektörüne ilişkin yaptığı bir araştırmaya göre, Rusya, Ukrayna ve Türkiye, bölgede bankacılık sektöründe yabancı payı en düşük ülkeler arasında yer alıyor. UniCredit Grubu, önümüzdeki günlerde bu pazarlarda daha fazla konsolidasyon görülebileceğine dikkat çekti.

Araştırmaya göre, CEE (Orta ve Doğu Avrupa) bölgesinin Batı Avrupa’ya kıyasla düşük penetrasyonu ve olumlu makroekonomik koşulları ile orta ve uzun vadede bankalar açısından önemli büyüme fırsatları sunuyor. Ayrıca, CEE piyasasında bölgeye uzun vadeli yatırımlar yapan büyük uluslararası bankaların hakim olduğu da çalışmada gözler önüne seriliyor. Araştırmada Ukrayna, Rusya ve Türkiye dışındaki CEE ülkelerinde uluslararası bankaların 2005 yılında yüzde 78 olan pazar paylarının 2006 yılında yüzde 82’ye yükseldiğine dikkat çekiliyor.

BÖLGENİN LİDERİ UNİCREDİT GRUBU

Banka aktifleri toplamı 1.4 trilyon euro olan CEE bölgesinde, UniCredit Grubu 109 milyar euroluk aktif toplamı ile lider konumda bulunuyor. UniCredit’i Avusturyalı Erste Bank (61.5 milyar Euro) ve yine Avusturya merkezli Raiffeisen International (55.9 milyar Euro) takip ediyor. Bölge genelinde en geniş ağa sahip bankalar sıralamasında ise 20 ülkede faaliyette olan UniCredit’in ardından 15 ülkede faaliyet gösteren Raiffeisen International ve Société Générale ikinci ve üçüncü sırayı paylaşıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı