Bankacılıkta şimdi de ‘chat’ dönemi başladı

Hürriyet Haber
17 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 17 Mayıs 2000 - 00:01

BİREYSEL bankacılıkta giderek artan rekabet, bankacılık hizmetlerinde alışılmadık uygulamaları da doğuruyor. Bankalar, hizmetlerini internete taşırken, Finansbank Türkiye'de ilk kez internette sohbet (chat) bankacılığını başlattı. Finansbank, uygulama için 60 kişilik özel bir ekip oluşturdu. Bu ekip, internet üzerinde müşterilere chat ortamında hizmet verecek.

Finansbank, ‘‘Internet Bankacılığı’’ ve Telefon Bankacılığı'' projelerini tanıttı. Finansbank Genel Müdürü Onur Umut, ‘‘İnternet bankacılığında diğer bankalardan farklı olarak ilk kez müşterilerimize internet ortamında chat dönemi başlattık. Bu uygulama için müşteriler www.finansbank.com.tr adresine girerek yapmak istedikleri bankacılık işlemi için bankada konumlandırılan 60 banka uzmanından chat yaparak bilgi alabiliyor’’ dedi.

UZMANA NOT BIRAKMA

Umut, Finansbank'ın İlgi-İşlem Merkezi adı altında geliştirilen Internet Bankacılığı ve Telefon Bankacılığı uygulamalarıyla banka şubesini ev veya ofis ortamına taşıdığını belirterek, ‘‘Finansbank, internet üzerinden bankacılık uzmanına not bırakma, bankacılık uzmanı ile chat yapma, repo bağlayıp kırma, kredi kartını elektronik alışverişe kapatma, EFT, havale başvurusu gibi tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştiriyor’’ dedi.

3 MİLYON DOLAR

Yeni yapılandırılan Telefon Bankacılığı hizmeti ile de tüm bankacılık işlemlerini telefon mesafesine indirdiklerini söyleyen Umut şöyle konuştu:

‘‘444 0 900 numaralı Telefon Bankacılığını arayan herkes hesap açma, repo bağlayıp bozma, EFT, havale, kredi kartından nakit avans çekme, fatura ödemesi gibi bankacılık işlemlerini bir telefonla yapabiliyor. Dünya'da çok yeni Türkiye'de ise ilk kez uygulanmaya başlayan chat ve ‘‘call me back’’ fonksiyonları eklenerek internet ve telefon bankacılığı arasında bir ilişki kurulmasını sağlanan ilgi-işlem merkezi projesinin maliyeti ise 3 milyon dolar olarak gerçekleşti.’’

Umut, Finansbank'ın operasyon ve bilgi işlem departmanını önümüzdeki günlerde Ümraniye'de 15 bin metrekarelik bir alan üzerine kuracakları binaya taşıyacaklarını da belirtti.

Umut: Batık kredi artabilir

FİNANSBANK Genel Müdürü Onur Umut, 2000 yılı için geçen yılın reel rakamlarının altına düşmemeyi hedeflediklerini, şube sayısını da 120'ye çıkaracaklarını kaydetti. Mevduata güvencenin bir an önce kaldırılması gerektiğini belirten Umut, yıl sonuna doğru tamamen kaldırılmasa da bu konuda bir düzenlemebeklediklerini ifade etti. Onur Umut, bireysel kredilerdeki artış konusundaki bir soru üzerine de, önümüzdeki yıllarda Güney Amerika ülkelerindeki kadar olmasa da batık kredilerde artış olabileceğini belirtti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı