Bankacılık ‘avuca’ girdi

Hürriyet Haber
04.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

İKTİSAT Bankası, dünyada avuçiçi bilgisayarlar için bankacılık hizmeti vermeye başlayan ikinci banka oldu. Bankanın bu hizmeti, Bilişim 2000 A CeBIT Event'de tanıtılacak.

DÜNYADA avuçiçi bilgisayarların en popüleri olan ve geçtiğimiz günlerde dili Türkçeleştirilen Palm'dan artık bankacılık hizmetleri de veriliyor. Dünyada ikinci, Türkiye'de ise ilk kez Palm ile bankacılık hizmetleri vermeye başlayan İktisat Bankası, yeni ürününün tanıtımını Bilişim 2000'de yaptıktan sonra 15 Eylül'de piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

İktisat Bankası Genel Müdür Vekili Faik Türkmen, Palm ile verecekleri bankacılık hizmetiyle müşterilerinin bilgilerine uçak dahil her yerden kolayca ulaşmalarını sağlayacağını söyledi. Türkmen, Bireysel Bankacılık'ta teknoloji odaklı hizmet veren İktisat'ın telefon ve internet bankacılığını birleştirdiği İktisat Direkt'e Wap Bankacılığı ve Türkiye'de ilk kez uygulanan Palm Bankacılığını da eklediğini belirtti. Döviz kuru, İMKB bilgileri gibi günlük değişen bilgileri Palm'ların ‘‘Syncronize’’ işlemi ile güncelleyerek anında öğrenilebileceğini belirten Türkmen, ‘‘İktisat Direkt'i bir kere Palm'a yükledikten sonra kullanıcılar istedikleri her an her yerden internete bağlanmadan bankacılık bilgilerine ulaşabilmektedir’’diye konuştu.

Türkmen şöyle konuştu: ‘‘İktisat Palm ile bankacılık bilgileri arasında İMKB, yatırım bilgileri, döviz, repo, fon fiyatları, bireysel kredi faiz oranları, vergi ödemeleri, İktisat'ın ATM adresleri, şehir rehberi, İstanbul'daki hastaneler, oteller, barlar, restaurantlar, konsolosluklar, kargo şirketleri, rent a car, özel servis numaraları, hava durumu (üç günlük), İzmir, Ankara, ulaşım (THY, DDY, denizcilik işletmeleri, yabancı hava yolları) şehirlerarası kod numaraları, resmi kurumların telefon numaraları bulunmaktadır.’’

ŞUBESİZ BANKACILIK

‘‘Biz bu ürünü Palm bankacılığı olarak değil, bir bankacılık faaliyeti olarak organize ettik’’ diye konuşan Türkmen, ‘‘Şubeye ihtiyaç duymayan ve bireylerin kendilerinin başlattığı servisler ile ilgili çalışmalar yaptık. Bu alanda önce interneti arkasından çağrı merkezlerini faaliyete soktuk. Daha daha sonra Wap'ı taşıdık. Şimdi de bunların bir uzantısı olarak Palm bankacılığını başlatıyoruz’’dedi.

Bu ürünlerin hepsinin teker teker ciddi yatırımlar gerektirmediğini de kaydeden Türkmen, ‘‘Ciddi yatırımı merkeze yaptık. Bu yatırım için bugüne kadar 5 milyon dolar harcadık ve yıl sonuna kadar bunu 6.5 milyon dolara çıkartacağız’’diye konuştu.

20 BİN PALM KULLANICISI

Türkmen sözlerine şöyle devam etti: ‘‘Bireyler için piyasaya sunduğumuz tüm bu ürünlerin hepsinin farklı görevleri var. Tatildeyken yanınıza Laptop'u almıyorsunuz ama cep telefonunuz yanınızda. Veya bazı insanlar palm taşıyor. Palm aslında Wap'la aynı kulvarda değil. Wap cebinde cep telefonu olan herkezin kullanabildiği bir ürün.Palm ise kurumlarda orta kademe ve üst kademe yöneticilik pozisyonlarında bulunanlar ve ajandasını elketronik ortamda tutanlara yönelik bir ürün. Şu an Türkiye'de 20 bine yakın kişi Palm kullanıyor. Bunlar genelde seyahat eden ve dolaşan kişeler. Palm gazeteciler arasında da yaygınlaşıyor.’’

Müşterilerinin hayatını kolaylaştırmak için Palm bankacılığı uygulamasını başlattıklarını belirten Türkmen, ‘‘Bu uygulamadan yararlanmak isteyenler bizim verdiğimiz şifrelerle birlikte internette ‘‘‘AvantGo.com.’’ya gidip bir hesap açmaları gerekiyor. Bu sitede banka olarak biz ve Bank Of America var. Bunun dışında onlarca gazete bir dolu da oyun sitesi var. Çoğu ücretsiz olan bu uygulamaları seçip Palm'a yükleyebiliyorsunuz’’diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı