Bankacılara sert uyarı

hurriyet.com.tr
24.10.2008 - 15:01 | Son Güncelleme:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan bankacılara sert bir uyarı geldi.

Finans kesiminin reel sektöre yaklaşım tarzını beğenmediğini söyleyen Erdoğan, "aynı 2001 krizi öncesindeki gibi hareket ediyorlar" dedi.

Erdoğan, finans sektörünün reel sektöre yaklaşım tarzını gözden geçirmesi gerektiğini vurguladı.

Finans kesimine 'yanlış gidiyorsunuz' diye seslenen Erdoğan, bankacıların reel sektörü masaya tekrar çağırdığını ve ve yüksek faizlerle tekrar masaya oturtuğunu belirten Erdoğan, "Böyle bir tehdit çok yanlış" dedi. Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Reel sektöre karşı yaklaşımlarını da çok hoş bulmuyorum. Şu anda finans  sektörü aynen 2002 öncesi kriz döneminde olduğu gibi bir yanlışın içerisine  giriyor. Bakın bunun üzerinde de çalışma yapacağız. Yanlış gidiyorlar.  Bakıyorsunuz çağırıyor, davet ediyor ve yüksek faizlerle masaya oturtuyor reel  sektörün temsilcilerini. Bu yanlış bir şey veya 'hemen öde' diyor bu da yanlış  bir şey. Böyle bir tehditle gitmek iş ahlakı açısında da doğru değil. Bu ülkede  özellikle bu krizi kendisi için fırsata dönüştürme anlayışı doğru değil. Bunlara  yönelik olarak da bizler neler yapabilirsek biz de masaya otururuz, biz de bunun  çalışmasını yaparız. Çünkü o reel sektörle ayakta duruyorsun. Onların aldığıkredi karşısında ödediği faizlerle ayakta duruyorsun. Ama böyle bir kriz dönemini  de kendin için fırsata dönüştürüyorsun böyle şey olmaz."

Başbakan Erdoğan, Bankalar Birliği'nin de kendi çalışmasını,  değerlendirmesini yapması gerektiğini belirterek, “Buna göre de bankaların reel  sektöre yaklaşım tarzını gözden geçirmesi lazım. Bu noktada tabi biz bir çalışma  yapıyoruz. Bu çalışmanın neticelerini de hemen kısa zamanda açıklayacağız”  dedi.

Erdoğan'ın Ankara'daki Girişimci Bilgi Sistem konuşmasından satırbaşları şöyle:

- Gerekçeli kararda milli iradeyi bir atıfla yorumlama var. Bu hiç hoş değil. Bir uzlaşma olayından bahsediliyor. 411 milletvekili bir uzlaştırmayı oluşturmuyor. Ama öbür tarafta 110 kişi uzlaşmanın ifadesi oluyor. Böyle anlayış olmaz.

-Tabi ki Anayasa Mahkemesi'nin kararı bağlayıcı ve biz buna uymak zorundayız. Ama bu karar üzerinde daha çok konuşulur.

- Bu karar parlamentonun yetkilerini de dışlayan bir karar olması nedeniyle milli egemenlik noktasında da tartışılacak bir karardır.

ANAYASA MAHKEMESİ ANAYASA'NIN ÜZERİNDE DEĞİL

- Ülkemizin geleceği noktasında şunu da açıkça söylemek istiyorum. Anayasa Mahkemesi Anayasa'nın üzerinde değildir. Temel hak ve özgürlükler hep kanunla belirlenir, yorumla değil. Önümüzdeki sürecin ne kadar anlamlı olduğunu da ifade etmeliyim.

KÜRESEL KRİZ

- Dünya darboğazın içinde. Umarım Türkiye bu süreci en az zararla atlatsın. Ama birileri buna benzin pompasıyla gitmemeli. Su pompasıyla gitmeli.

- Krizi fırsata dönüştürebiliriz. Bu imkanlar da ülkemizde var. Bundan kimsenin iüphesi olmasın. Bu küresel krizin en ağır bedelini ödeyen ülkeler belli. Başta ABD ve AB üyesi ülkeler... Bununda arkasında ilginin ve paranın iyi yönetilemeyişi yatmaktadır. Ve bunun bedeli ödeniyor. Mortgage tetikledi. Türkiye'de de var bu sistem. Ama Türkiye bunun alternatifini ciddi biçimde oluşturdu.

TOKİ OLMASAYDI, VURGUN YERDİK

- Bunun alternatifi toplu konut oldu. Her tabakaya hitap eden bir yapı var. TOKİ gibi bir sigortamız olmasaydı biz de bundan çok ciddi bir vurgun yerdik. 2002 seçimlerinden önce 500 bin hedefmizi açıkladık. Ve bu hedefe adım adım gidiyoruz. Büyümede 25 çeyrekte ortalama 6.8'i tutturduk. Bu yıl için belki sıkıntımız olacak.

- Belki 4'e düşebilir. Cumhuriyet'in 100. yılında Türkiye dünyadaki ilk 10 arasında olacaksa büyüme hızı 5'in altında olmamalı.

- Yüzde 2 – 3 Türkiye için asla bir çıkış noktası değildir. Onun için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Özel sektörle kriz döneminde sürekli arkadaşlarım, ekonomi koordinasyon kurulunu topluyorlar.

- Bakanlar Kurulu toplantılarını 2 haftada bir yapacağız. Belki bu aralar sık sık koordinasyon kurulu’nu bir araya getirerek akademisyenlerle bu analizleri yapacağız.

- Siyasi çalışmalar içerisinde olan, ekonomik noktada arkadaşlarla bu çalışmaları yapacağız.

- Üniversitelerimiz sağ olsunlar özel çalışmalarını bize iletiyorlar.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı