TRABZON HABERLERİ

Bankacı kadına "zimmet" davası

AA / Tuncay Bekar
01.12.2014 - 16:15Son Güncelleme :

- Trabzon'daki bir banka şubesinde müşteri ilişkileri yöneticisi olarak çalışırken banka müşterilerinin kendisine teslim ettiği yüklü miktardaki paraları zimmetine geçirerek bankayı zarara uğrattığı öne sürülen Leyla Burgucu'ya 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezasına çarptırılması istemiyle dava açıldı - İddianamede, zimmetine geçirdiği paralarla çocuklarının bakıcısı adına İstanbul'da rezidans dairesi, Trabzon'da kardeşi adına balıkçı barınağı ve otomobilin yanı sıra kendi adına bir daire satın aldığı belirtilen Burgucu'nun lüks bir yaşam sürdüğü ve aylık kredi kartı ekstresinin 150 bin liraya ulaştığına yer verildi

YEREL HABERLER TRABZON

AA / Tuncay Bekar

TRABZON (AA) - Trabzon'daki bir banka şubesinin müşteri ilişkileri yöneticisi iken banka müşterilerinin kendisine teslim ettiği yüklü miktardaki parayı zimmetine geçirerek bankayı zarara uğrattığı iddia edilen Leyla Burgucu'ya 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezasına çarptırılması talebiyle dava açıldı

Trabzon Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, 22 Mayıs 2014'te davacı banka şubesine müracaat eden banka müşterisi Osman Ö, hesap bakiyesindeki para miktarı ile gerçekte olması gereken miktarının aynı olmadığını belirterek, banka müdürüne başvurduğu, müdürün de olayı Banka Teftiş Kurulu Başkanlığına bildirdiği anlatıldı.

Ardından banka müdürü ve diğer çalışanların Osman Ö. ile ilgilenen ve banka şubesinde müşteri ilişkileri yöneticisi olarak görev yapan Leyla Burgucu'ya (36) ulaşmaya çalıştığı ancak izin alarak İstanbul'a gidip telefonlarını kapatan Burgucu'ya ulaşılamadığı belirtilen iddianamede, bu tespitin ardından Burgucu'nun bankada kontrol ettiği hesaplar ve yaptığı işlemlerin incelemeye alındığı bildirildi.

İddianamede, müfettiş incelemesi sonucu, Burgucu'nun kendisine para getiren müşterilerin bilgisi dışında mevduat hesaplarından müşteri talimatı olmadan veya taklit imzalı talimatlarla para transferleri gerçekleştirip bu parayı paravan hesapları kullanarak kasadan çektirdiğine yer verilerek sanığın güvenini kazandığı müşterilerden internet bankacılığı şifrelerini alıp bu kişilerin bilgisi dışında para transferleri yaptığı belirtildi.

İddianamede, sanığın, müşterilerden hesaplarına yatırmak ve çeşitli ödemelerini yapmak üzere elden aldığı paraları da müşterinin hesaplarına yatırmayarak zimmetine geçirdiği ve suçunun açığa çıkmaması için gerçeğe aykırı vadeli mevduat hesap cüzdanları oluşturduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

- "Lüks harcamaları finanse etmek için suç işlemiş"

Suçunu itiraf ettiği belirtilen Burgucu'nun başlangıçta küçük miktarlar olarak gerçekleştirdiği zimmet eylemlerinin ilerleyen süreçte büyük meblağlara döndüğü, bu suçu aşırı ve lüks harcamalarını finanse etmek için işlediğine işaret edilen iddianamede, Burgucu'nun, müşterilerin hesaplarını boşalttığı için hesaplarına gerçekte var olmayan miktarlar yazdığı, müşterilerin de ellerindeki hesap cüzdanlarını gerçek zannettikleri için şüphelenmedikleri bildirildi.

İddianamede, Burgucu'nun zimmetine geçirdiği paralarla Trabzon'daki mağazalardan yüksek meblağlarda ve özellikle kadın giyim, ayakkabı, saat, çanta gibi eşya satın aldığı, kullandığı kredi kartlarının aylık ekstre toplamlarının 100-150 bin liraya kadar ulaştığı anlatıldı.

Sanığın zimmetine geçirdiği paralarla zimmetten haberi olmayan çocuklarının bakıcısı ve aynı zamanda akrabası olan Şenay K. adına İstanbul Kağıthane'deki bir siteden rezidans dairenin yanı sıra kardeşi Salih K. adına da Trabzon'daki 100. Yıl Balıkçı Barınağı'nda da "dam" diye tabir edilen balıkçı barınağının kullanım hakkını 90 bin liraya satın alıp içine 30 bin lira harcadığı belirtildi.

Tapuda Leyla Burgucu'nun kardeşi Salih K. adına kayıtlı olan Trabzon'un Erdoğdu Mahallesi'ndeki daire ile trafikte yine kardeşi adına kayıtlı bir otomobilin de sanığa ait olduğuna yer verilen iddianamede, Trabzon'un Ortahisar ilçesinde sanık adına kayıtlı daire olduğu ifade edildi.

İddianamede, sanık Burgucu'nun zimmetine geçirdiği paraların küçük bir kısmını da bakıcı Şenay K. adına çalıştığı bankadaki hesaba yatırdığı belirtildi.

İddianamede, Leyla Burgucu'nun harcama miktarı ve lüks yaşam biçimi göz önünde bulundurulduğunda paraların büyük kısmını harcadığına vurgu yapılarak, Burgucu'nun 5411 sayılı "Bankacılık Kanunu'nuna aykırılık" suçundan 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezası ile cezalandırılması, zimmetine geçirdiği paraların ve mal varlığının davacı banka şubesine iadesine karar verilmesi istendi.

Olayın ortaya çıkmasının ardından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan sanık Leyla Burgucu'nun yargılanmasına önümüzdeki günlerde Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Trabzon haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Trabzon haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bankacı kadına "zimmet" davası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  05:39
 • Guneş
  07:28
 • Öğle
  12:25
 • İkindi
  14:46
 • Akşam
  17:01
 • Yatsı
  18:37
Sayfa Başı