Gündem Haberleri

  Banka kurşunlatan astsubay DGM'de yargılanacak

  Hürriyet Haber
  29.12.2001 - 16:16 | Son Güncelleme:

  Antalya`nın Manavgat İlçesi`nde, geçen Kasım ayında banka şubelerini otomatik silahlarla tarayan Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Murat Zencirli ve 6 erin, İzmir DGM`de yargılanacakları bildirildi.

  Manavgat`ta 12 Kasım 2001 gecesi meydana gelen olayla ilgili Antalya Cumhuriyet Savcısı Kutsal Topaloğlu tarafından sürdürülen soruşturma tamamlanarak, Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesi`nde dava açıldı. Mahkeme, dosyayla ilgili görevsizlik kararı vererek, davanın İzmir DGM`ye gönderilmesini kararlaştırdı.

  Öte yandan, savcının iddianamesinde, taranan 6 banka şubesinin görevlileri, zarar gören işyerlerinin sahipleri ve mermi isabet eden konutlarda oturan vatandaşlar, müşteki olarak gösterildi.

  İddianamede, Astsubay Kıdemli Üstçavuş Zencirli hakkında en az 50 yıl, olaya karıştıkları bildirilen 6 er hakkında da 20`şer yıla kadar hapis cezaları istendi.

  İzmir DGM`de görülecek davada, Manavgat İlçesi`ndeki Oymapınar Beldesi Özel Asayiş Bölüğü`nde görevli Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Murat Zencirli ile bölükte görevli erler Ercan Karlı, Çağdaş Şengel, Zekeriya Yılmaz, Alper Genç, Ali Akkuş ve Barış Turan yargılanacak.

  SALDIRI İÇİN ÖNCE ROKETATAR EMRİ

  İddianamede, hazırlık evrakının incelenmesi sonucu, sanık Astsubay Murat Zencirli`nin olay gecesi iki arkadaşıyla yemek yediği ve alkol aldığının anlaşıldığı belirtilerek, Zencirli`nin daha sonra birliğine geldiği, nöbetçi askerlere emir verip roketatarları hazırlamalarını istediği ifade edildi.

  İddianamede, Zencirli`nin mühimmat deposuna girerek mermileri hazırlamak istediği, ancak hem malzemelerin bulunamaması, hem de nöbetçi Uzman Çavuş`un engellemesiyle bu fikirden vazgeçtiği kaydedildi.

  Zencirli`nin roketatar fikrinden vazgeçmesinin ardından, 5 asker ile askeri cip kullanan bir şoförün hazır olması yönünde emir verdiği belirtilen iddianamede, sanık astsubayın, askerlere atış eğitimi yaptıracağını söylediği bildirildi.

  ASTSUBAY`A EN AZ 50 YIL HAPİS İSTEMİ

  İddianamede,  Zencirli ile 6 erin, 4 ayrı suçlamayla ilgili TCK`nın ilgili maddeleri ve bu maddelerin çeşitli fıkralarına göre yargılanmaları istenirken, Astsubay Zencirli`ye ayrıca ``suça iştirak ve azmettirmek, şartlı tehdit ve mütecaviz sarhoşluk` suçlarından da ceza verilmesi istendi.

  İddianamede ``kanunsuz emre rağmen tehdit altında ateş ederek suç işledikleri ve ateş etmeseler de suça mer`an iştirak ettikleri`` belirtilen erler için de 20`şer yıla kadar hapis cezaları talep edildi. Astsubay Murat Zencirli ve 6 er, Isparta Askeri Cezaevi`nde tutuklu bulunuyor.

  Manavgat`ta, 12 Kasım gecesi meydana gelen olayda, bazı banka şubeleri ve işyerleri otomatik silahlarla taranmış ve bunun ardından, 1`i astsubay olmak üzere, 7 askeri personel tutuklanmıştı. Olayın hemen ardından yapılan açıklamalarda, Astbsubay Zencirli`nin bazı bankalara kredi kartı borcu olduğu öne sürülmüştü.
   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı