Gündem Haberleri

  Banka kartı dolandırıcılarına operasyon

  A.A
  16.05.2011 - 13:12 | Son Güncelleme:

  Kocaeli, İstanbul, Ankara ve Antalya'da vatandaşların bankamatik ve kredi kartı bilgilerini kopyalayarak hazırladıkları sahte kartlarla hesaplarından para çektikleri iddiasıyla gözaltına alınan 10 kişi adliyeye sevk edildi.

  Alınan bilgiye göre, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekiplerince vatandaşların bankamatik ve kredi kartı bilgilerinin kopyalandığı ihbarı üzerine 13 Mayıs'ta düzenlenen operasyonda gözaltına alınan İbrahim G, İlyas S, Hikmet Ö, Muzaffer Ö, Şuayip S, Önder B, Ahmet Ö, Abbas S, Bektaş H. ve Ali Birkan B'nin emniyetteki sorgusu tamamlandı.

  Zanlılar emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

  Bilgisayar Mühendisi İbrahim G'nin elebaşı olduğu ileri sürülen suç örgütünün, bankamatik ve kredi kartlarının bilgilerini kopyalamada farklı yöntemler kullandığı tespit edildi. Suç örgütü üyelerinin ATM'lere yerleştirdikleri cihazlarla vatandaşların bankamatik ve kredi kartı bilgilerini kopyaladıkları ve sahte kart basarak hesaplarını boşalttıkları kaydedildi.

  Zanlıların ayrıca, vatandaşların şifrelerini ele geçirmek için ATM'lere gizli kamera koydukları da belirtildi.

  Bu arada, örgütün, bazı lokantalarda çalışan garsonlar aracılığıyla hesap ödemek isteyen müşterilerin kart bilgilerini kopyaladığı da tespit edildi. Vatandaşların hesabı ödenmek için verdiği kredi kartını, garsonların önce kopyalama cihazından geçirdikleri, daha sonra da hesabı karttan aldıkları öğrenildi.
  Zanlıların, Hong Kong'da elektronik cihaz üretimi yapan bir firmada çalışan Aziz Ozan A. ve Bekir Ö'den temin ettikleri küçük ebatlardaki manyetik okuyucuları kullanarak kart bilgilerini kopyaladıkları bildirildi.

  Küçük manyetik okuyucuların, örgüt üyesi ya da anlaşmalı garsonlarca, müşteriler kartla hesap ödemek istediği sırada kullanıldığı, bazı örgüt üyelerinin kart bilgilerini kopyalayabilmek için garson olarak lokantalara iş başvurusunda bulunduğu belirtildi.

  İncelemelerde suç örgütü üyelerinin bankamatik ve kredi kartı kopyalanan 180 kişinin hesabından yaklaşık 250 bin TL çektiği belirlendi.
  Zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramada kart bilgileri kopyalanan bankamatik ve kredi kartları, kopyalama cihazı ve kopyalama cihazının hazırlanmasında kullanılan kalıplar ele geçirildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı