Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Banka hesaplarını boşatlan virüs

  18 Eylül 2012 - 15:44Son Güncelleme : 18 Eylül 2012 - 15:47

  TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) uzmanları, Türkiye'deki bilgisayar kullanıcılarını 'Tinba Virüsü' hakkında uyardı.

  TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Bilgisayar Olayları Müdahale Ekibi (TR-BOME), bilgisayar kullanıcılarını ülkemizi hedef alan 'Tinba' adlı virüs hakkında dikkatli olmaları konusunda uyardı. TÜBİTAK İletişim Müdürlüğü'ndenyapılan açıklamada, virüsün kişilerin şifre bilgilerini ve banka hesaplarını hedef aldığı bildirildi. TR-BOME bünyesindeki siber güvenlik uzmanları Tinba virüsü üzerinde analiz yaparak, virüsün bilgisayar kullanıcılarının kamu kurumları ve bankalara erişimlerini hedef aldığını tespit etti.
   
  HEDEF BANKA HESAPLARI VE KREDİ KARTLARI
   
  Kullanıcıları benzer görünümlü internet sayfalarına yönlendirerek iki aşamalı yetkilendirme mekanizmalarını atlatma, bulaştığı bilgisayarlarda kullanıcının kredi kartı şifreleri gibi hassas bilgilerini ele geçirme ve ağ trafiğini dinleme gibi yeteneklere sahip olan Tinba Virüsü ile ilgili olarak detaylı bilgi ve korunma yöntemleri 'bilgiguvenligi.gov.tr' adresinde yer alıyor.
   
  Tinba Virüsü'nün 1 Haziran 2012'de Danimarka'da faaliyet gösteren CSIS Güvenlik Laboratuvarı tarafından tespit edildiği belirtildi. Trendmicro Güvenlik Firması, 12 Eylül 2012'de yayınladığı raporda, virüsün Türkiye'de 60 bin bilgisayarı etkilediğini bildirdi. Virüsün dünyadaki yayılımı incelendiği zaman özellikle Türkiye'nin hedef alındığının gözlendiği de belirtildi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 3 Yorum }
  • ömer faruk acar 19.9.2012 09:50:01
   SMS ile bankadan şifre gelmesi güvende olduğunuz anlamına gelmez. Akıllı cihaz diye adlandırdığımız yeni nesil telefonlarda sms bilgilerini siz farketmeden kopyalayıp başka yerlere aktaran çok sayıda uygulama var.
  • Bilen Demir 18.9.2012 16:26:49
   Birsürü bankada hesabım var. Hepsine de girerken bankadan SMS mesajıyla ek bir şifre geliyor. Virüs istediği kadar şifre elde etsin benim cep telefonum elinde olmadan hesaba sızması mümkün değil. Yabancılar şu kadar adam etkilendi diyor ama gerçekleri bilmiyorlar kuruş alamazlar virüsle hesaplardan.
  • Yeşim Suseven 18.9.2012 16:03:30
   Türkiye'yi hedef almayan bir sen kalmıştın sen de gel tam olsun Tinba virüsü
   
  HaberlerHSYKMurat BozInstagramCemaatCumhurbaşkanı ErdoğanAbdullah GülAhmet Davutoğlu