Banka cephesinde çalışmalar hızlı

Hürriyet Haber
16.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

2000 yılı sorununa ilişkin bankalar cephesindeki çalışmalar oldukça hızlı devam ediyor. Bankalar Birliği yetkilileri, 2000 yılı sorunu ve çözümüne dönük, bir komisyon kurduklarını kaydettiler.

Yetkililer, bankaların ortak ilişkide bulunduğu kurumları komisyona çağırarak ve bu bilgileri bankalara iletmek suretiyle bir çeşit bilgilendirme sağladıklarını belirttiler.

1998 yılı Haziran ayı sonunda kurulan ve şimdiye dek 4 toplantı yapan komisyonda, bilgisayar uzmanlarının yanı sıra hukukçular da bulunuyor.

Çalışmalar sırasında, bankaların çalışmalarına ek olarak komisyonun tespitleri hakkında da bilgi veriliyor.

ZİRAAT BANKASI

Banka, 1 Ocak 1999 tarihi itibariyle şubeleri açısından 2000 yılına hazır hale geldi. Genel Müdürlük'teki çalışmalarını 30 Haziran 1999 tarihine yetiştirmeyi planlayan banka, yazılımlarda değişiklik yapma çalışmalarına devam ediyor ve çalışmaları kendi personeli ile gerçekleştiriyor.

İŞ BANKASI

İş Bankası, 2000 yılına hazır durumda bulunuyor. İş Bankası, konuyla ilintili bin otomatik para çekme makinesi (ATM) ve 20 bin bilgisayarın (PC) yazılımlarını elden geçirirken, bu iş için 1997 yılında 5 kişilik personel 9 ay, 1998 yılında da 40 kişilik personel 11 ay süreyle çalıştı. Son testlerini 23-29 Kasım günleri arasında gerçekleştiren banka, 2000 yılına bugünden hazır durumda.

VAKIFBANK

Vakıfbank da, sorun üzerinde 1997 yılından bu yana çalışıyor. 2000 yılı başında tamamen hazır hale gelmeyi planlayan banka, 5 bin bilgisayar, 900 ATM ve 15 bin programı elden geçiriyor. Kendi personeli ile çalışan banka bunlara ek olarak şimdiye kadar 6 milyon dolar civarında bir harcamada bulundu.

EMLAK BANKASI

Emlak Bankası da, 2000 yılı problemleri konusunda uzman bir firma ile birlikte, geçtiğimiz mart ayından bu yana çalışmalarına devam ediyor. Banka, yazılım, donanım ve iletişim açısından ihtiyaçları belirleyerek, toplam 450 bin dolarlık bir harcamada bulundu. Sonuçta, 2000 yılına dönük donanım, iletişim ve işletim sistemleri ve yazılım değişiklikleri bitirilerek entegre testlerin son aşamasına gelinmiş bulunuluyor. Banka bu testlerin bitirilmesinin ardından 1999 yılına sorunsuz olarak girmeyi planlıyor.

HALKBANK

Halkbank, bankanın envanterini çıkararak işe başladı. Yazılımlarda şube otomasyonu ve ATM'lerdeki problemleri çözen Halkbank'ta kredi kartları beklerken, işin yüzde 85'i bitmiş durumda. Kendi kaynaklarıyla sorunu çözmeye çalışan Halkbank, çalışmalarını bu yıl içinde tamamlamayı öngörüyor.

KAMU KURULUŞLARI

Kamu kuruluşları da söz konusu soruna ilişkin çalışmalarını sürdürüyor. Devlet Demiryolları 2000 yılına hazır durumda bulunurken, bunun herhangi bir soruna yol açmayacağı belirtildi.

Kamunun en büyük kuruluşlarından biri olan Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş (TEDAŞ), sorunla ilgili olarak Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) yönlendirdiği ‘‘2000 Yılı Eylem Planı’’ çalışma grubu ile birlikte hareket ediyor. Tedaş buna ek olarak, Enerji Bakanlığı ile de bağlantı halinde bulunuyor.

Sorun konusunda önlem alınmaması halinde elektrik kesintisi gibi sıkıntıların olabileceğine işaret edilirken, önümüzdeki eylül ayında kurumun 2000 yılına hazır hale getirilmesi amaçlanıyor.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) da, 2000 yılı sorununun çözümüne yönelik çalışmaları sürdürüyor.

İMKB bu çerçevede, hisse senetleri piyasasına iletilen emirlere, bilgisayarlı alım-satım sistemi tarafından otomatik olarak verilen emir numaralarında yeni düzenlemeler yaptı.

1999 yılı başında uygulamaya konulan yeni düzenlemeyle emir numaraları içindeki tarih bilgisi gibi bazı unsurların karakter sayıları artırılacak.

Bu arada Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da, sermaye piyasası kurumlarınca yürütülen, bu konudaki çalışmaları izlediğini belirterek, sektörün 2000 yılına sorunsuz olarak girilmesini sağlama yönündeki faaliyetleri destekleyeceklerini açıkladı.

Sorunun piyasalar ve yatırımcılar üzerindeki olası etkilerini gözönünde bulunduran Kurul, sermaye piyasası kurumları tarafından konuyla ilgili tedbirlerin zamanında alınmasını sağlama ve kaydedilen gelişmeleri izleme yönünde bazı kararlar alarak uygulamaya koyduğunu da kamuoyuna duyurdu.

SPK bu çerçevede, tüm ilgili kuruluşları sorundan haberdar ederken, konuyla ilgili henüz harekete geçmemiş olan kurumları da gerekli tedbirleri alma yönünde yönlendiriyor.

Ayrıca, 26 Kasım 1998 tarihli kurul kararıyla, halka açık şirketlere ve aracı kurumlara sorunla ilgili çalışmaları ve harcamaları konusunda kamuoyuna bilgi açıklama yükümlülüğü getirildi.

Kurum, aracı kurum kayıtlarının yedeklenmesi, sistemlerin test edilmesi gibi bazı ek tedbirler öngörüyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı