Banka borçlusu 8 bin kişiye yurtdışına çıkış yasağı

Hürriyet Haber
02.02.2005 - 14:13 | Son Güncelleme:

Kamu bankalarına kredi borçları sebebiyle yurtdışına çıkışları yasaklananların sayısı sekiz bini aştı. Batık banka patronları, kamu bankalarının alacak listesinde de başı çekiyor.

CNNTURK'ın haberine göre uzun süredir alacaklarının peşinde olan kamu bankaları, Emniyet’ten yardım istedi.

18 Mart'ta Halk Bankası, 24 Mart'ta da Vakıfbank Emniyet Genel Müdürlüğü'ne müracaat ederek kendilerine borcu olan isimlerin yurtdışı çıkışlarının durdurulmasını istedi. İlk önce talebi reddeden emniyet, konuyu BDDK'ya danıştı.

BDDK’DAN OLUMLU YANIT

BDDK'dan gelen olumlu yanıt, emniyeti harekete geçirdi. İlgili birimleri uyaran emniyet, kamu bankalarından aldıkları krediyi ödemeyenlerin de yurtdışına çıkışlarına izin verilmemesini istedi. Sadece krediyi alanlar değil, kefiller için de çıkış yasağı uygulanmasıyla sayı 8 bini buldu.

EN BÜYÜK ALACAKLI ZİRAAT BANKASI

Emniyet’in tespitlerine göre, kamu bankalarının takipteki alacakları 2003 sonunda, 4 katrilyon 580 milyonu buldu. Kamu bankalarının alacak sıralamasında, 2.4 katrilyon lira ile Ziraat Bankası ilk sırada. Bunu 1.2 katrilyonla Halkbank, 944 trilyonla Vakıfbank takip ediyor. Üç bankanın alacak listesinde ise Erol Aksoy, Ali Balkaner, Kamuran Çörtük ve Dinç Bilgin gibi eski banka patronları başı çekiyor. Listede diğer batık bankaların patronları olan Murat Demirel ve Hayyam Garipoğlu gibi isimler de yer alıyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı