Banka birleşmelerine vergi desteği gelebilir

Hürriyet Haber
07 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 07 Eylül 2000 - 00:01

MALİYE Bakanı Sümer Oral, banka birleşmelerinde daha sağlıklı bir bünyeye kavuşmak için vergi teşviği verilebileceğini söyledi. Reuters'in haberine göre Oral, bankacılık sisteminin bütün kurumlarıyla sağlıklı çalışmasının önemli olduğuna dikkat çekti. Oral, ‘‘Eğer daha sağlıklı bir bünyeye kavuşmak için bir takım vergi teşvikleri gerekiyorsa verilir. Banka birleşmelerinde vergi teşviğine ilişkin bir proje önümüze gelmedi. Bize bu konuda bir proje gelirse olumsuz bakmayız’’ dedi.

Ek vergilerin uzatılmasının sözkonusu olmadığını söyleyen Bakan Oral, hükümetin deprem dolayısıyla bir kereliğe mahsus çıkarılan bu vergileri devam ettirmek gibi bir düşüncesi bulunmadığını bildirdi.

Bakan Sümer Oral, hükümetin yılbaşında uygulamaya başladığı üç yıllık program hedeflerinde bir revizyon düşünülmediğini söyledi. Oral, ‘‘Cari açık ilk altı ayın sonunda biraz yüksek gelişti. Ama biz bu açığın yılın sonuna doğru tolere edileceğini umuyoruz’’ dedi. Yılın ilk yarısında yüzde 4'ün üzerinde bir büyüme gerçekleştiğini hatırlatan Oral, yıllık büyümenin hedeflenen yüzde 5.5 rakamını aşmamasını beklediklerini söyledi.

Hükümet programının 2000 yılındaki en büyük beklentisinin enflasyon olduğunu belirten Bakan Oral, ‘‘Enflasyonda hedefe yakın veya hedef civarında bir rakam, Türkiye ve program için çok rahatlatıcı olacaktır’’ dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı