GAZİANTEP HABERLERİ

Bangladeş heyeti, Gaziantep'te

AA / Orhan Çiçek
14.01.2015 - 10:56Son Güncelleme : 14.01.2015 - 10:56

- Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Kaplan: - "Jüt ipliğinde en büyük tedarikçilerimiz arasında bulunan Bangladeş'ten teknolojik altyapılarının geliştirilmesi ve fiyat istikrarının sağlanması noktasında acil beklentilerimiz var" - Bangladeş Parlamentosu Tekstil ve Jüt Bakanlığı Daimi Komitesi Başkanı Chowdhury: - "İş ortaklarımızla uzun süreli ve istikrarlı bir ilişki istiyoruz ve bunu da özellikle Türkiye ile sürdürmek istiyoruz"

AA / Orhan Çiçek

GAZİANTEP (AA) - İkili ticareti geliştirmek, jüt ve jüt ürünleri ihracat piyasasının gelişme imkanlarını araştırmak amacıyla Türkiye'ye gelen Bangladeş heyeti, Gaziantep'te incelemelerde bulundu.

Bangladeş'in Ankara Büyükelçisi Zulfikar Rahman ve Bangladeş Parlamentosu Tekstil ve Jüt Bakanlığı Daimi Komitesi Başkanı Saber Hossain Chowdhury ile iş adamlarından oluşan heyet, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği ve Gaziantep Sanayi Odası'nı (GSO) ziyaret etti.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, ziyarette, kentte 180 üretici firma tarafından yılda ortalama 300 milyon metrekare makine halısı üretimi yapıldığını söyledi.

Halıcıların yılda 3 milyar dolarlık ciro gerçekleştirdiğini ifade eden Kaplan, "Halı üreticisi firmalarımız yıllık ham madde olarak yaklaşık 600 bin ton akrilik ve polyester tüketiyor. Yıllık 200 bin ton jüt ipliği alımının yüzde 80'i ise Bangladeş'ten temin ediliyor. Jüt ipliğinde en büyük tedarikçilerimiz arasında bulunan Bangladeş'ten teknolojik altyapılarının geliştirilmesi ve fiyat istikrarının sağlanması noktasında acil beklentilerimiz var" dedi.

Kaplan, Bangladeş'in jüt üretiminde kullandığı teknolojiyi yenilemesinin ihracatın artması açısından faydalı olacağını kaydetti.

Bangladeş'te istikrarlı bir fiyat politikası olmamasının Türk halıcılar için ciddi handikaplar oluşturduğuna işaret eden Kaplan, şöyle devam etti:

"Heyetinizden en büyük beklentimiz, ülkenizde istikrarlı bir fiyat politikasının oluşturulmasına katkı sunmanız olacak. Bangladeşli firmalardan duyduğumuz bazı rakamlar kesinlikle normal karşılayabileceğimiz ve kabul edebileceğimiz cinsten rakamlar değil. Fiyat noktasında bir istikrar yakalanırsa iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da artacağına inanıyoruz."

Bangladeş Tekstil ve Jüt Bakanlığı Parlamento Daimi Komisyon Başkanı Chowdhury da 2021 yılında ülkelerinin 50. kuruluş yıl dönümünü kutlayacaklarını belirtti.

Kalkınmış ülkeler seviyesine ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Chowdhury, şöyle konuştu:

"Son yıllarda ekonomimiz her yıl yüzde 6,5 oranında büyüme kaydediyor. Jüt, bizim vazgeçilmez ve geleneksel ürünlerimizin başında geliyor. İş ortaklarımızla uzun süreli ve istikrarlı bir ilişki istiyoruz ve bunu da özellikle Türkiye ile sürdürmek istiyoruz. Halı ihracatçıları başkanımızın ülkemizle ilgili fiyat konusunda dile getirdiği tedirginliği anlıyorum. Bizim buraya asıl gelme nedenimiz de zaten bu ve buna benzer sorunların aşılması noktasında çalışmalar yapmak. Beklentileri yerinde dinleyip çözüm bulmak için çaba sarf edeceğiz."

- GSO ziyareti

Heyet, daha sonra GSO'yu ziyaret etti.

GSO Başkanı Adil Konukoğlu, heyete Gaziantep'teki imalat sanayisi, ihracat potansiyeli ve üretim yapılan sektörler hakkında bilgi verdi.

Birçok sektörde Türkiye'de en önemli üretim merkezi konumunda bulunduklarını anlatan Konukoğlu, Gaziantep'in yıllık 6,5 milyar dolar civarında ihracat gerçekleştirdiğini, 2023 yılında da 30 milyar dolar ihracat hedeflediğini vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gaziantep haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Gaziantep haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bangladeş heyeti, Gaziantep'te haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:35
  • Guneş
   06:11
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   16:00
  • Akşam
   18:36
  • Yatsı
   20:00
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı