Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bandırma Vapuru için kampanya

  Hürriyet Haber
  27 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 27 Mart 1999 - 00:01

  Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak Milli Mücadele'yi başlatışının 80'inci yıldönümünü görkemli bir şekilde kutlamak için hazırlıklara başlandı. Törenler için, Atatürk ve beraberindeki 18 arkadaşını İstanbul'dan Samsun'a taşıyan Bandırma Vapuru'nun aynı ölçülerdeki benzeri müze şeklinde inşa edilecek.

  Çanakkale Zaferi'nin kahramanı ‘‘Nusret’’i yaşatmak için yapılan girişimlerin ardından, şimdi de Mustafa Kemal'i Samsun'a taşıyan ‘‘Bandırma’’ vapuru için çalışmalar başlatıldı. Bandırma Vapuru'nun bir benzeri, müze olarak inşa edilecek. Yaklaşık 200 milyar liraya mal olması beklenen Bandırma Vapuru'nun motoru bulunmayacak, ama diğer bütün aksamı orijinalinin ölçütledrinde ve eksiksiz olacak. Vapura Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in yapacağı Mustafa Kemal ve 18 arkadaşının heykelleri de yerleştirilecek.

  DESTEK BEKLİYOR

  Görkemli kutlamalara destek için oluşturulan 80'inci Yıl Finans Komitesi, Vakıflar Bankası Samsun Merkez Şubesi'nde 2040908 numaralı bir hesap açtı. Kampanyaya vatandaşların desteklerinin beklendiği belirtildi. Samsun Valisi İlyas Aksoy, Bandırma Vapuru'nun orijinal boyutlarda müze gemi olarak inşası için Denizcilik Müşteşarlığı ve Gemi Yapımcıları Birliği ile ön çalışmalar yapıldığını belirtti. Vali Aksoy, Prof. Büyükerşen tarafından yapılacak heykellerin de bir toplantı mizanseni içinde Bandırma Vapuru'na yerleştirileceğini söyledi. Vali, vapurun Samsun Limanı'nda uygun bir yere çekileceğini de bildirdi. Atatürk'ün heykellerinin yapılacağı arkadaşları şunlar:

  Kurmay Albay Refet Bey, Kurmay Albay Manastırlı Kazım Bey, Dr. Albay İbrahim Tali Bey, Kurmay Yarbay Mehmet Arif Bey, Kurmay Binbaşı Hüsrev Bey, Topçu Binbaşı Kemal Bey, Doktor Binbaşı Refik Bey, Yüzbaşı Cevat Abbas, Yüzbaşı Mümtaz, Yüzbaşı İsmail Hakkı, Yüzbaşı Ali Şevket, Yüzbaşı Mustafa Vasfi, Üsteğmen Hayati, Üsteğmen Arif Hikmet, Üsteğmen Abdullah, Teğmen Muzaffer, 1'inci Sınıf Katip Faik, 4'üncü Sınıf Katip Memduh.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı