BALIKESİR HABERLERİ

Bandırma’da Soya Üretimi Desteği Talebi

IHA
22.09.2015 - 17:42Son Güncelleme :

Bandırma'da soya üretiminin desteklenmesi gerektiği söylendi.

IHA

Balıkesir’in Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, bölgede ve ülke genelindeki soya üretiminin arttırılması için desteklemelerin olması gerektiğini söyledi.
Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, ülkedeki soya üretiminin önemli bir yerini Bandırma’nın oluşturduğunu söyleyerek, soya üretiminin mutlaka artırılması gerektiğini ve bunun için de üreticinin desteklenerek üretime teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan bir açıklamada bulundu. Sezgin, “Ülkemizin ihtiyacı olan soya miktarı 2 milyon 200 bin ton olmasına karşılık, bizler bunun ancak 180 bin tonunu ülkemizde üretebiliyoruz. Geriye kalan 2 milyon 20 bin tonu yurt dışından ithal edilerek karşılanmaktadır. Ülkemizin toprakları ve özellikle bölgemiz üretimin artırılmasına müsaittir. Ülkemizdeki soya ihtiyacının karşılanması için gerekli teşviklerin yapılması gereklidir. Bandırma Ticaret Borsası Başkanlığı olarak bölgemizdeki soya üretiminin arttırılması için Güney Marmara Kalkınma Ajansı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığıyla ortak bir çalışma başlattık. Proje 2016 yılı ekim döneminde tohum ve gübre desteğini içeriyor. Desteklemelerin artırılması, üretimin de artması demek oluyor ki, bununla birlikte ihtiyacı karşılamak için dışa bağımlılık ta ortadan kalkmış olacaktır” diye konuştu.
Ticaret Borsası Halit Sezgin, başlattıkları proje kapsamında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesinden teknik destek aldıklarını söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Bandırma’da Soya Üretimi Desteği Talebi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Eylül 2015 tarihinde saat 17 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bandırma’da Soya Üretimi Desteği Talebi haberi güncellenecektir.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  08:14
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:27
Sayfa Başı