Gündem Haberleri

  Ban'dan Eroğlu ve Hristofyas'a mektup

  AA
  07.09.2012 - 17:15 | Son Güncelleme:

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'a, müzakerelerdeki momentumun korunması için aralarındaki işbirliğine devam etmeleri çağrısında bulunduğu birer mektup gönderdiği bildirildi.

  Rum basını, Ban'ın Hristofyas'a gönderdiği mektubun içeriğini yayımladı.

  Ban, Hristofyas'ın 1 Temmuz tarihinde kendisine gönderdiği mektuba cevap niteliğini taşıyan 23 Ağustos tarihli mektubunda, Hristofyas;a gönderilen mektubun bir benzerini Cumhurbaşkanı Eroğlu'na da göndereceği bilgisini veriyor.

  Mektubunda, "Sizden, Sayın Eroğlu'ndan ve Özel Danışmanım Aleksander Downer'dan aldığım mektuplardan, müzakerelerde nasıl ilerleyeceğimiz konusunda ortak bir anlayış olmadığını ve bu nedenle şu anda özlü müzakereler yapılmadığını anlıyorum" ifadelerini kullanan Ban, iki tarafı müzakerelerde kapsamlı bir çözüm bulunması hedefini kaybetmemeye teşvik ediyor.

  Müzakerelerdeki momentumun korunması gerektiğini, bunun için de iki liderin aralarındaki işbirliğini sürdürmesi gerektiğini kaydeden Ban, "Son aylarda teknik komitelerde üretilen ciddi çalışmayı kutluyorum ancak tek başına bu çalışma Kıbrıs sorununa bir çözüm getirmez" ifadelerine yer verdi.

  Bu arada, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, temaslarda bulunmak üzere 19 Eylül Çarşamba günü Kıbrıs'a gelecek.

  Kıbrıs'taki BM Barış Gücü Basın Sözcülüğü'nden verilen bilgiye göre, Downer, 20 Eylül'de Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum lider Hristofyas'la ayrı ayrı görüşecek.

  Downer'ın 23 Eylül'de Kıbrıs'tan ayrılması bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı