Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bana yalancı diyecek varsa karşıma çıksın

  Hürriyet Haber
  02 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 02 Temmuz 1999 - 00:01

  1995 Kasımı'nda Erzurum'dan dönerken, ‘ABD’deki malvarlığınızı Türkiye'ye getirerek Şehit Anaları Vakfı'na bağışlayacağınızı' söylemiştiniz. Ama bu hayata geçmedi. Bu durum ‘‘Tansu Hanım sözünü yerine getirmiyor’’ yorumlarına yol açtı. Oy kaybınızda bunun etkisi oldu mu?

  Bir kere ben ABD'deki malvarlığını vereceğim diye bir taahhütte bulanarak oy falan istemedim. 'Düşünülebilir, düşünüyoruz' dedim. O zaman bunu düşündüğüm doğruydu, bir kısmını da getirdik.

  TAAHHÜDÜM OLMADI

  Uçakta bu konudaki soruyu size ben yöneltmiştim. Bu sözler ağzınızdan çıktı ve siz başbakandınız...

  O günün şartlarında sorulan sual, bir uçakta... Bilmem bir sürü insanın ortasında ve bir beyanında da 'düşünüyoruz' olan, bağlayıcılığı olmayan bir söz.

  Ama aynı sözleriAli Kırca'ya da tekrar ettiniz...

  Ali Kırca'da da aynı şeyler var. İkisi de gazetecilerden sual geliyordu, benim çıkıp da bir taahhütüm yoktu.

  Buradaki mesele malvarlığı değil, malvarlığının getirileceğinin beyan edilip, sonradan getirilmemesi...

  Hayır, bakın getirmeyeceğim şey olsa haklısınız. Ben kalkarım, bir basın toplantısı yaparım, millete derim ki: ben bütün şunlara-şunlara karar verdim, şunları getiriyorum, şöyle yapıyorum... Bunu dersem bu taahhüttür. Türkiye'deki liderlerin söylediklerine bakın; '20 günde şunu halledeceğim', bilmem 'Dün dündür, bugün bugündür', bilmem ne. Hakikaten de samimi olarak düşündüğüm ve büyük bir bölümünü de getirdiğim bir konuda kimseye vereceğim bir hesabım kalmamıştır.

  Bir de Kuşadası meselesi var. Bu çiftliğin size ait olmadığını açıklamıştınız. Ancak sonradan mülkiyeti sizin üzerinize geçti...

  Suna Hanım, hakikaten üstüne almıştır. Hiçbir yalan yoktur burada. Sonra büyüteceğiz, Suna Hanım'ın da buna gücü yetecek gibi değil. Bir Hazine arazisi mi alınmıştır ki, bir yolsuzluk mu vardır,

  Ama Özer Bey çıktı dedi ki, 'Başından itibaren bizimdi, ama üstümüze yapsaydık paparazziler bizi rahatsız edecekti'

  Bu da düşünüldü. Özer Bey işten çekiliyor gidip rahat edeceği bir yer olsun dedik. Millete bir kuruşluk bir zararı mı olmuştur?

  DEVLET YALANLARINA BAKIN

  Mesele şu: Siz 'bizim değil' dediniz, Özer Bey, 'Aslında bizimdi, ama basının dikkatini çekmemek için öyle söyledik' dedi.

  Başından beri bizim dediğimiz, borç verdiğimiz anlamında bizim dedik. Biz Suna Hanım'a borç verdik, bunu da aldığımız gün deklere ettik, ertesi gün değil. Benimle ilgili olaylar boyutlarının çok ötesinde çekiliyor, büyütülüyor. Ama eğer devlete ilişkin birşey aranıyorsa, devletle ilgili söylene yalanlara bir bakalım o zaman. Yani bütün liderlerin söyledikleri şeylere.

  Kimleri kastediyorsunuz?

  Ben o söyledi, bu söyledi demek istemiyorum. Sonra yalan diye çıkılıp bağrılan şeyler yalan değil aslında. Şimdi bana diyebilir misiniz ki, ‘Sayın Çiller, sen yalan söyledin, liderlerden farklısın?’ Şunu tekrar ediyorum: ‘Çiller’in başka liderlerden farkı, onlardan fazla yalan söylüyor.' Kim bunu diyebilirse, karşıma çıksın...  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı