« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bana şans verin

İlhan SÖYLER
SON GÜNCELLEME

Kalesinde büyük problemler yaşayan G.Saray, çözümü dışarıdan ararken, kendi bünyesinde genç bir isim adeta haykırıyor: ‘‘Bana bir şans versinler, gerisini merak etmesinler.’’ Gana Milli Takımı'nın 19 yaşındaki file bekçisi Richard Kingston'dan başkası değil bu isim.

Gana Milli Takımı'nın formasını 12 kez giyme başarısını gösteren Richard, kendisine tecrübesiz diyenlere de aldırış etmiyor. Bakın neler söylüyor: ‘‘Bu sözleri söyleyenler gelsinler beni Afrika Kupası maçlarında izlesinler. Ben kendime çok güveniyorum. Yakın zamanda dünyanın sayılı kalecileri arasında yer alacağım. Türkiye'de de oynarsam, Gana tarihine geçeceğim. Gana'da lakabım ‘Aslan'dı. Burada da öyle olacağım.’’

MEZİYETİM ÇOK

Dünyaya adeta kaleci olarak geldiğini ve bu konuda birçok meziyetinin bulunduğunu söyleyen Richard, ‘‘Bir kalecinin adale gücü olması gerekir. Ben küçük yaştan bu yana kazgın kumlarda idman yaptım. Kalede olduğum zaman adeta kollarım bir anda uzar. Santrfor oynadığım için, rakiple karşı karşıya kaldığım zaman açı kapatmasını bilirim. Bir kaleci rakipten daha iyi düşünmesini bilmeli. Benim düşündüğümü önümde oynayan defans da düşünmeli. Birlikte hareket edilmesi gerekir. Benim adım bir yerde de bay reflekstir. Atılan topla aynı anda olurum. Bunu da Allah bana bir yetenek olarak vermiş’’ diyor.

Takım arkadaşlarının kendisini ‘‘Mike Tyson’’ diye çağırdıklarını da sözlerine ekleyen genç kaleci, Dünya Kupası Elemeleri’nde bir maçta 3 penaltı kurtardığını da hatırlatmadan geçemiyor. Kingston, ‘‘Afrika baraj maçlarında 118 dakikada sırf penltılar için oyuna alındım. Zaire ile oynadığımız maçta uzatmalar sonunda kullanılan 5 penaltıdan 3'ünü kurtardım. Bu maçlar 80 bin kişi önünde oynanıyor. Bana bu nedenle kimse tecrübesiz diyemez’’ dedi. G.Saray formasını giymediği halde, sokakta tanındığını, ‘‘Ne zaman oynayacaksın?’’ sorularına da ‘‘Bu sabır işi. Ben de sabretmesini bilirim. Şans versinler. İnşallah kalede olurum’’ yanıtını veriyor Kingston. Richard'ı idmanlarda izleyenler, ‘‘Şayet transfer olarak alınsaydı, havaalanında davul-zurna ile karşılanırdı. Şimdi Türk vadandaşı olarak oynatmak için bekliyorlar. Ellerindeki madeni görmüyorlar’’ yorumunu yapmadan edemiyorlar.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler