Gündem Haberleri

  Bana kızanlar 10 yıl sonra söylediklerimi yapacak

  Osman BEKLEYEN, DHA
  22.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kapatılan DEP’in eski milletvekili Leyla Zana, Türkiye’nin sınırlara değil, bölgelere bölünmesini istediğini, her coğrafyanın bir adı olduğunu, üzerinde bulunduğu coğrafyanın adının da ’Kürdistan’ olduğunu öne sürdü.

  Zana, dün Van’da yaptığı açıklamada, "Türkiye’nin bölünmemesi gerektiğine inananlardanım. ’Kürdistan’ deyince bu toplum psikolojik olarak rahatlık duyuyor. Bir toplumun psikolojisi bozuldu mu umutları yıkıldı mı ne kendisine ne de kardeşlerine yarar. Geleceği öngörerek bir çağrıda bulundum. Parti destekler mi desteklemez mi bilmiyorum? Parti içinde değişik görüşler olabilir" dedi. Zana gazetecilerin Iğdır’daki konuşmalarına yönelik sorular üzerine, bölgedeki halkın dili olduğunu ve aynı zamanda halkın beklentilerini dillendirdiğini belirterek, "Toplumların daha çok ayrışmaması için yokuşa doğru gitmemesi için duyarlılığını şimdiden ortaya koyuyorum. İnancım şu; bugün kızanlar, 5 yıl ya da 10 yıl sonra bunu gerçekleştirecekler ve uygulayacaklar" dedi.

  YALNIZCA ÖNERİYMİŞ

  DTP Başkan vekili Nurettin Demirtaş, Zana’nın açıklamasının, "Yalnızca bir öneri" olduğunu söyledi. Demirtaş, Zana’nın, Başkanlık sistemi istemek kadar doğal bu önerisinin, tehlikeli bir provokasyon olarak nitelendirilerek yargıya taşınmasının demokratik olmadığını savundu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı