Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bana bunu anlat Sayın Başbakan

“Başbakan Ankara’da sakın yolda yürümesin. Hele yanında o kadar koruma varken, hiç yürümesin. Çünkü, metro yapımı nedeniyle kaldırım her an çökebilir, Türkiye Başbakansız kalabilir”.

Bu mizah CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na ait. CHP lideri Ankara’da metro çukuruna düşerek hayatını kaybeden bir vatandaştan sonra, Ankara’da yolda yürümenin ne kadar tehlikeli olduğunu anlatmak için bu mizaha başvuruyor. Sadece Ankara’da değil, İstanbul’da da, insanların sokağa çıktıklarında kentle kavga ettiklerini, kentin insanlara yaratabileceği tehlikelerini anlatıyor.

CHP dün İstanbul’da nüfusu yüz bini geçen kentlerdeki CHP’li belediye başkanlarını topluyor. Toplantının amacı şu:

CHP’li 66 belediyenin bugüne kadar yaptığı beş yüz projeyi belediye başkanları ve parti yöneticileri kendi aralarında tartışıyor. O projeler arasından bir seçim yapılacak, seçilen projeler 2013 Mayıs ayında İstanbul’da fuarda sergilenecek.

CHP belediyecilikte AKP’ye göre çok daha iyi hizmet ve proje ürettiği ve fakat bunu halka anlatamadığı inancında.

Bunu anlatmak üzere fuar düzenlenecek. Böyle bir fuar dünyada ilk. Ekim 2013 belediye seçimlerine hazırlık etaplarından biri.

141 İLE 56 FARKI

Kılııçdaroğlu’nun konuşmasında, belediye hizmetleri açısından halkı doğrudan ilgilendiren bir kaç nokta var.

Bana bunu anlat Sayın Başbakan” dediği olay, İstanbul ve İzmir metro maliyetlerine yönelik.

İstanbul’da Kadıköy-Kartal metrosunun kilometre maliyeti 141 milyon lira.

Yine İstanbul’da Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe metrosunun kilometre maliyeti 63 milyon lira.

Buna karşılık, İzmir’deki metronun kilometre maliyeti 56 milyon lira.

Kılıçdaroğlu’nun, Erdoğan’a anlat dediği olay bu maliyet farkı. İzmir’de kilometresi 56 milyon, İstanbul’da 141 milyon lira. Üç kata yakın fark nereden ileri
geliyor? İstanbul’un içindeki maliyet farkı neden? Kılıçdaroğlu ekliyor:

Yolsuzluktan beslenenler, yolsuzluğun hesabını soramazlar”.

CHP BAŞARILI

CHP lideri başka bir vurguda bulunuyor.

İstanbul ve Ankara’da metroların maliyetini Ulaştırma Bakanlığı karşılıyor. İzmir’in sosyal demokrat belediyesi mali katkı için hükümete başvuruyor. Bir buçuk yıldır belediyeye yanıt bile verilmiyor. Oysa, Tayyip Erdoğan, “bizim belediye, onun belediyesi diye biz fark gözetmeyiz, biz halka hizmet ederiz” diyor. Kılıçdaroğlu haklı olarak soruyor:

“Madem hizmet diyorsun, neden İzmir’e tek kuruş vermiyorsun?”

Kılıçdaroğlu’nun dile getirdiği diğer konu kentsel dönüşüm. Hükümet kentsel dönüşüm için 500 milyar dolarlık maliyet öngörüyor. Rakam müthiş. 500 milyar dolarlık yatırımın tamamı Kamu İhale Yasası dışına çıkartılıyor. CHP lideri bunu da sorguluyor. En çok sorgulanması gereken kararlardan biri.

CHP lideri 150’ye yakın belediyenin değişik açılardan performansları incelendiğinde, CHP’li belediyelerin AKP belediyelere göre daha başarılı olduğunu savunuyor.

Ancak, bir eksiklik var, halka anlatamıyorlar.

Afyon patlaması sabotaj mı?

ARALARINDA benim de bulunduğum bir gurup gazeteci dün sabah CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile kahvaltıda bir araya geliyor.

Sorulardan biri Afyon’da 25 askerin şehit olmasına yol açan patlamayla ilgili. Kılıçadoroğlu:

Elimizde kanıt yok ama, duyum var. Oradaki patlama yüzde 99 olasılıkla sabotaj. Henüz net bir neden ortaya çıkmış değil”.

Hükümet ve Genelkurmay bu tür bir iddiaya uzak bakıyor, bunu aklına bile getirmek istemiyor. Kılıçdaroğlu’nun elinde sabotaj iddiasını doğrulayacak kanıt yoksa bile, ana muhalefet liderinin bu iddiası üzerinde durmak şart.

Uludere’deki katliamın ve düşen uçağın akıbetinin aylardır belli olmadığı bir ortamda, “her ihtimal hesaba katılmalı” formülü, her zaman geçerlidir.

Uçak parçaları MİT’te

KILIÇDAROĞLU  ile sabah kahvaltısında sorulardan biri de, Suriye sınırında düşen-düşürülen uçakla ilgili.

O uçak neden düşmüş, belli mi? Resmi açıklamalarda uzun süredir o uçakla ilgili hiç bir ipucu yok. Sanki unutturulmak isteniyor. CHP’ye uçakla ilgili bir bilgi ulaştı mı? Kılıçdaroğlu:

Bize gelen bilgiye göre, uçağın denizden çıkan parçaları şu anda MİT’te. MİT’in laboratuarında inceleniyormuş. O inceleme sonucunda uçağın düşme nedeni ortaya çıkacakmış. Ben de, bunu bekliyorum.”

 

X