DÜZCE HABERLERİ

Bamya Tarla Günü Düzenlendi

IHA
05 Ekim 2015 - 16:11Son Güncelleme : 05 Ekim 2015 - 16:12

BAMYA GÜNÜ DÜZENLENDİ

IHA

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce uygulanan “Yeni Bamya Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında tarla günü etkinliği gerçekleştirildi.
Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması amacıyla Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yürütülen "Düzce İlinde Yeni Bamya Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Projesi" kapsamında Beyköy’de tesis edilen bahçelerde yeni bamya çeşitlerinin tanıtımı için tarla günü düzenlendi.
Düzenlenen tarla gününe Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Harun Kabaoğlu, Müdür Yardımcısı Necdet Çiçek, Şube Müdürleri, Teknik Personel ve üreticiler katıldı.
İl Müdürü Harun Kabaoğlu, proje kapsamında denenen bamya çeşitlerinden Yalova Akköy 41, Yalova Kabaklı 11 ve Marmara 1 olmak üzere 3 bamya çeşidini üretim alanında yapılan tarla günü etkinliğinde katılımcıların gözlemleme ve karşılaştırma imkanı bulduklarını söyledi.
Düzce’de Mayıs ayının ilk haftalarında ekilen bamyaların ilk hasatları temmuz ayı ortalarında yapıldığını ve günlük olarak ürün veren bamyalarının hasadının ise kasım ayında erken dona kadar devam edeceğini belirten Kabaoğlu, “Beyköy ve Nasırlı köylerinde tesis edilen bahçelerde denenen yeni bamya çeşitlerinin ilimize uyum sağladığını ve çiftçilerimiz tarafından rahatlıkla yetiştirilebilecek. Ülkemizde bamyanın verim ortalaması 512 kg/da iken ilimizde denenen yeni bamya çeşitlerinin verimlerinin ise 1100-1300 kg/da. Bamya yetiştiriciliğinde yeni çeşitleri kullanarak üretim yapmanın ekonomik olarak daha karlı olacağını bu projemiz sayesinde çiftçilerimizin bahçelerinde gözlemlediklerini ve yüksek verimli yeni çeşitlerin ilimize uyum sağlamış olması nedeni ile yaygınlaşmasının önemli” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden Bamya Tarla Günü Düzenlendi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ekim 2015 tarihinde saat 16 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bamya Tarla Günü Düzenlendi haberi güncellenecektir.

  DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   06:00
  • Öğle
   13:11
  • İkindi
   16:59
  • Akşam
   20:00
  • Yatsı
   21:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı