Gündem Haberleri

  Balyoz şoku 163 sanığa tutuklama kararı çıktı

  Cem TURSUN/DHA
  12.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Balyoz Darbe Planı Davası’nda İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve eski Özel Kuvvetler Komutanı emekli Korgeneral Engin Alan’ın da aralarında bulunduğu salondaki 133 sanık hakkında tutuklama kararı verdi. 29 sanık için yakalama kararı çıkarıldı.

  HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI ÇIKANLARIN TAM LİSTESİ

  Balyoz Darbe Planı Davası’nda eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu ve Albay Dursun Çiçek’in de aralarında bulunduğu 196 tutuksuz sanığın yargılanmasına dün İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Cezaevi içerisinde kurulan duruşma salonunda devam edildi.

  Dosyayı polis hazırlamış

  167 sanığın katıldığı duruşmada emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına’nın avukatı Kazım Yiğit Akalın, “Gölcük’te bulunan 43 klasör belge arasındaki ‘Balyoz Darbe Planı’ Reşat Polat adlı bir polis tarafından yazılmıştır. 1’inci klasörün içindeki Ergin Saygun klasöründen sonra ‘iddianame ve ekleri’ klasöründeki ‘Balyoz Harekat Planı’ word belgesinin üzerine gelip özelliklere tıklandığınızda 2 Aralık 2010 tarihinde Reşat Polat tarafından kaydedildiği görülüyor. Bu belge, dosyadaki dijital verilerin niye delil olamayacağını gösteriyor” diye konuştu.

  Sanıklarından Koramiral Kadir Sağdıç, dijital kayıtların ceza yargılamasında delil olamayacağını savundu. Emekli Korgeneral Engin Alan’ın avukatı Ayhan Nacak’ın, “Balyoz o kadar kötü bir plan ki burada yargılanan bir astsubay bile böyle bir planı hazırlamaz. Bu subay ve astsubaylara hakarettir. Burada TSK yargılanıyor” sözleri üzerine Mahkeme Başkanı, “Burada yargılanan TSK değil kişilerdir” diyerek uyarıda bulundu. Bunun üzerine avukat Nacak, “Burada TSK’da görevli subay ve astsubaylar yargılanıyor. TSK’nın yüzde 15’i burada sanık olduğu için benim şahsi kanaatim burada TSK yargılanıyor” ifadesini kullandı.

  Duruşmada taleplerin alınmasının ardından görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş, 186 sanığın tutuklanmasını talep etti. Savcı Kırbaş tutuklama talebine, Gölcük Donanma Komutanlığı’nda aramada ele geçirilen ve dosyaya dahil edilen 43 klasör, delil durumu ve CMK’nın 100’üncü maddesini gerekçe olarak gösterdi. Mahkeme Heyeti, Savcı Kırbaş’ın talebini değerlendirmek için duruşmaya ara verdi. Mahkeme Heyeti, yaklaşık 5 saat süren değerlendirmenin ardından oybirliği ile aldığı kararını açıkladı. 50 generalin de aralarında bulunduğu 163 muvazzaf ve emekli askerin, “kuvvetli suç şüphesi”, “delillerin henüz tam olarak toplanamamış olması”, “sanıkların konumları itibariyle delillere etki yapma ihtimali”, “adli kontrol hükümlerinin suç şüphesi olmayacağı” gerekçesiyle tutuklanmasına karar verildi.
  /images/100/0x0/55ea2c0df018fbb8f86f850f
  Bunun üzerine salonda bulunan sanık yakınları “Adalet istiyoruz” diye bağırdı. Daha sonra tutuklanan askerler ve yakınları hep bir ağızdan Harbiye ve Deniz Harp Okulu marşını söylediler. Tutuklu yakınlarından bazıları gözyaşlarını tutamayarak fenalaştı. Tepkiler üzerine Başkan Diken, salonun boşaltılmasını istedi.

  Salondan çıkmadılar

  Duruşmaya katılan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve teröristbaşı Öcalan yakalandığında eski Özel Kuvvetler Komutanı olan emekli Korgeneral Engin Alan’ın da aralarında bulunduğu 133 kişi tutuklandı. 10 günlük rapor alan ve duruşmaya katılmayan eski 1. Ordu Komutanları emekli orgeneraller Çetin Doğan ile Ergin Saygun ve Korgeneral Nejat Berk’in de aralarında bulunduğu 29 asker hakkında ise yakalama emri çıkarıldı. Tutuklama kararı, başka bir davadan cezaevinde bulunan Dursun Çiçek’e ayrıca tebliğ edilecek. Çiçek’le birlikte tutuklu sayısı 134’e çıkacak. Balyoz Darbe Planı’nın bir sonraki duruşması 14 Mart’ta yapılacak. Kararın ardından muvazzaf korgeneral ve koramiraller, üst rütbeli komutanları gelmeden duruşma salonundan çıkmayacaklarını söylediler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı