Gündem Haberleri

  Balyoz savunmasında yanlış kelime vurgusu

  A.A
  14.10.2011 - 16:14 | Son Güncelleme:

  “Balyoz planı” davası kapsamında bir kısım sanıkların avukatlığını üstlenen Mahir Işıkay, Eyüp ve Fatih camilerine saldırıda bulunulacağı iddialarına ilişkin farklı kişiler tarafından hazırlanan keşif ve gözlem raporlarında aynı kelime hatalarının yer aldığını iddia etti.

  İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen davanın bugünkü 49. duruşmasında talepler alınıyor.
  Duruşmada söz alan avukat Mahir Işıkay, bazı müvekkilleri hakkında hazırlandığı iddia edilen planlarla Eyüp Camisi'ne saldırıda bulunulacağı ve bu nedenle gözlem ve keşif çalışmaları için ekipler kurulduğu yönünde suç isnat edildiğini anımsattı.
  “Balyoz planı” soruşturması kapsamında serbest bırakılan Yüzbaşı Nail İlbey'in bu plan çerçevesinde yapılan keşif ve gözlem raporunu hazırladığının iddia edildiğini belirten Işıkay, bu raporda 2 kelimenin “YAKLAŞİMA” ve “ÖLÇÜLMİÜŞTÜR” şeklinde hatalı yazıldığını söyledi.
  Avukat Işıkay, davanın tutuklu sanıklarından Erdinç Atik ve 'Balyoz planı” soruşturması kapsamında serbest bırakılan Özgür Ecevit Taşçı'nın hazırladığı iddia edilen “Fatih Camisi Keşif Raporu”nda da aynı kelimelerin, aynı hatayla yazıldığını kaydetti.
  Işıkay, “Nasıl olur da Eyüp Camisi'ne ait raporda Fatih Camisi anlatılır? Nasıl olur da raporları hazırlayanlar farklı olur da aynı yerlerde, aynı hataları yaparlar? Bu durumda tek bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Bu raporlar aynı bilgisayarda kötü niyetli kişiler tarafından hazırlanmıştır” dedi.
  Işıkay, 2003 yılında hazırlandığı iddia edilen “Çarşaf planı”nda Fatih Camisi'ne yapılacak eylemden önce caminin çevresinde bulunan kameralarda durum tespiti yapılacağı iddiasına da değinerek, Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğünden alınan yazıda MOBESE sisteminin 2005 yılından itibaren kullanılmaya başlandığı, Fatih İlçe Müftülüğünün yazısında da 2002-2003 yıllarında Fatih Camisi'nde kameralı sistemin olmadığının belirtildiğini kaydetti.

  Babasını savundu

  Tutuklu sanıklardan Tümgeneral Hasan Fehmi Canan'ın avukatı Mustafa Canan da “hakimlerin tanrının yeryüzündeki temsilcileri olduğunu” belirterek, mahkemenin bundan sonra daha özenli kararlara imza atmasını umut ettiğini söyledi.
  Müvekkilinin aynı zamanda babası olduğunu ifade eden Canan, “8 aydır bizi birbirimizden ayrı koyan kişiler her kimse daha büyük ayrılıkları yaşamalarını temenni ediyorum” dedi.
  Bu sözler üzerine duruşma salonundan “Amin” sesleri duyuldu.

  “Yasa değişmeden siz tahliye edin”

  Tutuklu sanıklardan Koramiral Kadir Sağdıç'ın avukatı Murat Ergün de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın dün akşam Kanal D'de yayımlanan “32. Gün” programda Mehmet Ali Birand'ın konuğu olduğunu anımsatarak, Arınç'ın burada yaptığı konuşmada uzun süren tutuklulukla ilgili açıklamalarda bulunduğunu söyledi.
  Ergün, şöyle devam etti:
  “Arınç, toplu yargılamaların uzamasından, milletvekillerinin tutukluluğundan, fazla sanığın olduğu yerde yargılamanın uzamasından ve askerlerin toplu olarak tutuklanmasından toplumda bir huzursuzluk olduğunu, kendilerinin de bu huzursuzluğu yaşadıklarını söyledi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in CMK 250'de değişiklik için çalışma yaptığını, katalog suç kavramının değiştirildiğini, 100 ve 250. maddedeki katalog suçlara atfen tutuklama yapan hakimlerin elini kolunu bağlayan yasal düzenlemelerin değiştirileceğini söyledi. Bunun Anayasa değişikliğinden önce yapılacağını söyledi. Bu sanıklar açısından çok önemlidir. Sizin dayandığınız yasa maddesi değişiyor. Eğer sanıklar lehinde değişiklik yapılacağını görüyorsak, bu olmadan önce sanıklara siz uygulayın. Ara kararınızda bunu dikkate alın.”
  Duruşma, taleplerin alınmasıyla devam ediyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı