Gündem Haberleri

  Balyoz davasında Özkök ve Yalman'a sert eleştiri

  Cem TURSUN / İSTANBUL,(DHA)
  31.08.2012 - 18:35 | Son Güncelleme:

  “Balyoz Planı” davasının tutuklu sanıklarından emekli Tuğgeneral İzzet Ocak, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ve eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman'ı kast ederek, “Bizim talihsizliğimiz; TSK'ya 50 yıl hizmet verdikten sonra emekli olan bu iki zatı muhteremin suskunluğudur” dedi.

  "Balyoz Planı" iddialarına ilişkin 250’si tutuklu 365 sanıklı davanın 104. duruşması sona erdi. Tutuklu sanık sanık eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’in esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasının alınmasının ardından emekli Tuğgeneral İzzet Ocak söz aldı. İddianamenin sahte dijital verilerden oluştuğunu savunan Ocak, dijital verilerde ismi geçen bazı sanıklar hakkında dava açıldığını bir kısmının ise yargılanmadığını belirtti. Ocak’ın, "10 Şube Başkanından 2’sine dava açtınız. Diğerlerine açmadınız. Savcının bu dediklerime söyleyecek bir şeyi yok tabi" şeklinde sözleri üzerine Savcı Hüseyin Kaplan, "Biz artık yargılamada muhatap değiliz. Savcılık makamı olarak mütalaamızı verdik. Bundan sonra mahkeme karar verecek. Biz şube başkanlarından 2’sinde suç unsuru görmüşüz ki onlara dava açmışız. Biz sanıkların isteklerine göre dava açmayız. Dosyadaki delillere göre dava açarız" diye konuştu.

  ARİF OLAN ANLAR

  Savcının bu sözleri üzerine ise Ocak, "Bir tane delil gösterin dosyada. Bir tane delil yok" deyince Savcı Kaplan,"Arif olan anlar" yanıtını verdi. Savcının bu sözleri üzerine salonda sanık ve yakınlarının bulunduğu bölümlerde uğultular yükseldi. Sanıkların haklarındaki iddialara karşılık vermesini istediğini belirten savcı Kaplan, "Bizim bu aşamada diyecek bir şeyimiz yok. Sanıkların ifadelerinde bir çok yanlış şey var. Ama bu bizimle ilgili değil. Mahkeme karar verecek" diye konuştu.

  "BİZİM ŞANSIZLIĞIMIZ İKİ ZATI MUHTEREMİN SUSKUNLUĞUDUR"

  Tutuklu sanık emekli Tuğgeneral İzzet Ocak, savunmasında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ve Kara Kuvvetleri eski Komutanı emekli orgeneral Aytaç Yalman’ı kast ederek şöyle konuştu: Bizim şansızlığımız TSK’ye 50 yıl hizmet verdikten sonra emekli olan iki zatı muhteremin suskunluğudur. Silah arkadaşlarını umursamamışlardır. Ben artık onları ‘sözde silah arkadaşı’ olarak görüyorum. Bu iki zatı muhteremin 2 yılı aşkın bir süredir aileleriyle mağdur olan arkadaşlarının durumu karşında gözleri, kalplerini, kulakların nasıl kapattıklarını aklım almıyor. Ne biliyorlarsa gelip anlatmaları gerekirdi. Ne millet ne de tarih onları affetmeyecek

  DURUŞMA PAZARTESİ’YE ERTELENDİ

  Öte yandan uzun süre duruşmalara gelmeyen buünkü duruşmaya gelerek savunmasını yapan tutuklu sanık eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’in bir operasyon geçirdiği ve safra kesesinden taş alındığı öğrenildi. Sanıkların, savcının esas hakkındaki mütalaasına karşı savunmasının alınmasına ara veren mahkeme, duruşmayı Pazartesi saat 09.00’a erteledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı