Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Balyoz davası gergin başladı

  16 Aralık 2010 - 09:36Son Güncelleme : 16 Aralık 2010 - 13:04

  "Balyoz Planı" iddialarına ilişkin aralarında Hava Kuvvetleri eski Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, Deniz Kuvvetleri eski Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, 1. Ordu eski Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve Albay Dursun Çiçek'in de bulunduğu 196 sanığın yargılanmasına başlandı. Duruşma öncesinde davanın bir numaralı sanığı Çetin Doğan'ın taktığı şapkanın üzerindeki amblem dikkat çekti.

  SANIK KOMUTANLAR ADLİYE ÖNÜNDE BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ / Foto Galeri

  DAVAYA 187 SANIK KATILDI

  İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu ve Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 187 sanık katıldı. Sanıklar iddianamedeki sıralamaya göre salondaki yerini aldılar.

  "BEN SON DÖNEMİN SÖZDE MİLLİ SANIKLARINDAN ALBAY DURSUN ÇİÇEK"

  "İrticayla Mücadele Eylem Planı" Davası kapsamında tutuklu bulunan Dursun Çiçek, sanık yoklaması sırasında ayağa kalkarak, "Ben son dönemin sözde milli sanıklarından Albay Dursun Çiçek" dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Ömer Diken, "sadece isminizi söyleyin" diyerek sanık Çiçek'i uyardı.

  AÇIĞA ALINAN KOMUTANLARDA DURUŞMAYA KATILDI

  Duruşmada ayrıca açığa alınan komutanlar Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ve Tümgeneral Halil Helvacıoğlu da hazır bulundu.

  9 SANIK DURUŞMAYA KATILMADI

  Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun'un da aralarında bulunduğu 9 sanık duruşmaya katılmadı. Davaya bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne iki gün önce atanan Hakim Ömer Diken başkanlık ediyor. Heyette hakimler Davut Bedir, Murat Üründü, Ali Efendi Peksak görev alıyor. Duruşma savcısı ise Savaş Kırbaş. Dava sanıkların avukatlarının yoklamasıyla devam ediyor.

  GAZETECİ DİLİPAK MÜDAHİLLLER BÖLÜMÜNDE OTURDU

   

  Duruşmada müdahillere ayrılan bölümde oturan Gazeteci Abdurrahman Dilipak’ın avukatı Salih Döğücü, izleyicilere ayrılan bölümde oturan Dilipak’ın müdahiller bölümünde oturmak istediğini söyledi. Bunun üzerine mahkeme başkanı Ömer Diken, izleyiciler bölümünde oturan Dilipak’ın müdahillerin olduğu bölüme gelebileceğini söyledi. Ancak bazı sanık avukatları da buna tepki gösterdi. Ancak Mahkeme Başkanı diken, Dilipak’ın müdahilliğinin henüz kabul edilmediğini, ancak talepleri için burada oturabileceğini belirtti.

   

  DURUŞMA KİMLİK TESPİTİYLE DEVAM ETTİ

   

  Tutuksuz sanık emekli orgeneral Çetin Doğan emekli olduğunu , aylık gelirinin ise 4 bin 500 civarında olduğunu belirterek, "Ancak her ay maaşımdan ilaç falan kesintisi oluyor. Sabıkam yok" diye konuştu. Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Emekli Oramiral Özden Örnek emekli olduğunu söyleyerek, "Aylık gelirim 7 bin civarında. Sabıkam yok" dedi. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, 6 - 7 bin civarında aylık gelirinin olduğunu söyledi. 

   

  SAYGUN'UN SAĞLIK RAPORU MAHKEMEYE SUNULDU

   

  Eski 1. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Ergin Saygun'un avukatı müvekkiline ait sağlık raporunu mahkemeye sundu.

   

  AÇIĞA ALINAN TÜMGENERAL KAYA: AYLIK GELİRİM 3 BİN 200

   

  Milli Savunma Bakanlığı tarafından açığa alınan Tümgeneral Gürbüz Kaya, hala muvazzaf olduğunu aylık gelirinin ise 4 bin 700 TL olduğunu söyledi. Sanık Kaya açığa alındığı için 3 bin 200 TL maaş almaya başladığını sözlerine ekledi. Duruşma sanıkların kimlik tespitinin yapılmasıyla devam ediyor.

   

  102 SANIK HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARTILMIŞTI

  19 Temmuz'da iddianamenin kabulüne karar veren İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 23 Temmuz'da 102 sanık hakkında yakalama emri çıkartmıştı. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 6 Ağustos'ta haklarında yakalama emri çıkartılan sanıkların avukatlarının itirazlarının inceleyerek, 101 sanık açısından yakalama kararlarının kaldırılmasına oy çokluğuyla karar vermişti. Davada tutuklu sanık bulunmuyor.

  SANIKLARIN 20 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

  Sanıklar hakkında "Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs" suçundan 10 ile 20'şer yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

  İŞTE DAVANIN SANIKLARI VE İSTENEN CEZALAR  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 109 Yorum }
  • Dogan Bilmez 16.12.2010 15:19:22
   Yandaş basının Balyoz davasıyla ilgili yayınları ibret verici. Milli savunma bakanlığı, genel kurmay başkanlığı ve ilgili asker kişiler , birleşip , basın yoluyla işlenen suçlarda uzmanlaşmış avukatlardan , hukuk bürolarından , profesyonel hukuk hizmeti almalılar.Meydanı yandaşlara bırakmamalı.
  • garip veli 16.12.2010 15:09:43
   Balyozun gerçek olduğunu herkes biliyor. Şu ana kadar kral çıplak diyen çıkmıyordu. Mesele budur..
  • EG ARL 16.12.2010 15:06:55
   Irticayla mücadele eylem plani yapmak ne zamandan beri suc oluyor? Uygulanmayan bir plan icin mahkeme olurmu? O plan hazirlandiginda savunma bakanina sunulacakti zaten. Reddedilirdi veya düzeltilirdi. Türkiyede irtica ne zamandan beri legallestide ona karsi gelmek suc teskil ediyor?
  • kemal erdogan 16.12.2010 14:57:03
   Darba yapacak olsalar hiç kimse bir şey diyemezdi. Ancak delil diye sunulan belgelerin düzmece olduğunu Dani Rodrik ortaya çıkardı. Güya 2001 yılında yazılmış dokumanlarda adı geçen bazı dernek, vakıf vs. o 2001'de ya daha kurulmamıştı ya da o belgelerdeki adları daha sonra almışlardı.
  • ÜMİT BİLGİÇATAÇ 16.12.2010 14:43:43
   KİMİ YORUMLARA BAKIYORUM DA,VATANIMIZA CANLARINI FEDA ETMEYİ GÖZE ALMIŞ 'KOMUTANLARA' NE BÜYÜK KİN KUSULMUŞ.BU 'DEĞERLER' DAVA SONUNDA SUÇSUZ BULUNUP,BERAAT EDERLERSE,BUNLARA ÇAMUR ATANLAR,DÜŞMAN ASKERİ GÖZÜYLE BAKANLAR VİCDANLARINA NASIL CEVAP VEREBİLECEKLER?NE YÜZLE İNSAN İÇİNE ÇIKABİLECEKLER?:(((
  • bumin soyoğuz 16.12.2010 14:25:39
   Bütün bu yaşananlardan sonra umarım herkes kendi payına düşeni almıştır. Herhalde TSK'da şapkasını önüme alıp, " Biz nerede hata yaptık?" diye düşünmeye başlamışlardır. Bu soruya verilecek objektif cevaplar ve alınacak tedbirler, ülkenin geleceği için yol gösterici olacaktır.
   
  Haberlertaraftarihraçtskfransaşampyionlar ligi 3. ön elemeBaşbakan Binali YıldırımFED