Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Balyoz Darbe Planı CD’leri sahte olabilir

  Hürriyet Haber
  07.05.2010 - 02:25 | Son Güncelleme:

  ESKİ 1’inci Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın avukatları, Balyoz Planı iddiaları soruşturması kapsamındaki 2 askeri bilirkişi raporu ile TÜBİTAK raporunu, savcılık kaleminden teslim aldı. Soruşturma üzerindeki gizlilik kararının kaldırılmasının ardından raporlara ulaşan Doğan’ın avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz tarafından yapılan açıklamada, söz konusu 2 askeri bilirkişi raporlarında yer alan ifadeler aktarıldı. Askeri bilirkişilerin raporları özetle şöyle:
  “Söz konusu seminer faaliyetleriyle ilgili bilgilere ulaşılamadı. Sadece CD ve dosya bilgilerine bakarak söz konusu dokümanların gerçek olduğunun anlaşılması mümkün değildir. Her zaman için istenilen tarihler ve kullanıcı bilgilerine ait doküman oluşturulup söz konusu tarihlere ait program ve CD’ler kullanılarak CD oluşturulması mümkündür.
  Gece yarısı yapılmış
  11 ve 17 nolu CD’lerin diğer tüm CD’lerden farklı olarak gece yarısına doğru birer gün arayla hemen hemen aynı saatlerde oluşturulmuş olması şüphe çekicidir. Bu CD’lerin oluşturulmasında bilgisayarın sistem tarihiyle oynanmış ve sahtecilik yapılmış olma ihtimali yüksektir. İncelenen 11 ve 17 nolu CD’lerde bulunan iddia edilen Balyoz, Suga, Oraj, Çarşaf ve Sakal planları, komutan onayına arz edilecek nitelikte belgeler değildir. Yapılan inceleme neticesinde, TÜBİTAK raporunda 11 ve 17 nolu CD’lerde yer alan ve iddia edilen Balyoz, Suga, Oraj, Çarşaf ve Sakal planlarının gerçek olmadığı yönünde gerek teknik ve gerekse askeri yazım usul ve yöntemleri açısından kuvvetli deliller bulunduğu kanaatine varılmıştır.”
  m Ayşegül USTA /DHA
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı