Gündem Haberleri

  Balyoz’da saygı duruşu

  Cem TURSUN / DHA
  12.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Balyoz Planı iddialarına ilişkin davanın görülmesine, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ndeki İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde, TRT spikerlerinin 968 sayfalık iddianameyi okumasıyla devam edildi.

  Duruşma başlamadan bir süre önce sanıklar, Ankara’da askeri helikopter kazasında şehit düşen 5 subayın anısına saygı duruşunda bulundu. Dünkü duruşmaya eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu’nun da aralarında bulunduğu 170 sanık katıldı. Aralarında Albay Dursun Çiçek’in de bulunduğu 26 sanık ise duruşmaya katılmadı.

  Sakız çiğneme uyarısı

  Mahkeme Başkanı Ömer Diken, bazı sanıkların sakız çiğnediklerini, ayak ayak üstüne attıklarını, iddianame okunurken elleri ceplerinde aralarda gezdiklerini, çok sık salondan dışarıya girip çıktıklarını belirtti. Diken, “Bu tür davranışlar disiplin bozucu hareketlerdir. CMK’ye göre, bunların işlenmemesi için ihtarda bulunuyoruz” dedi. Emekli Orgeneral Çetin Doğan, saat 15.00 sıralarında, sağlık sorunları nedeniyle avukatları aracılığıyla Mahkeme Başkanı Diken’den izin isteyerek duruşma salonundan ayrıldı. TRT spikerlerinin okuduğu iddianamede 475’inci sayfaya gelindi. Davanın 7’nci duruşması yarın yapılacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı