ANKARA HABERLERİ

Balta’dan üniversite öğrencilerine çağrı

Hürriyet Haber
02.04.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Üniversiteler kenti Ankara’nın 10 üniversitesine İl Milli Eğitim Müdürü Murat Bey Balta iş birliği çağrısına bulunarak, "Özellikle fakir ve kritik bölgelerdeki okullara üniversite öğrencilerini bekliyoruz. Gelsinler buradaki çocuklarımızla kaynaşıp onların önünde model olsunlar. Derslerdeki eksiklerini gidersinler, kişiliklerini kazanmalarına yardımcı olsunlar" dedi.

Hürriyet Haber

Gönüllü Eğitim Projeleri üretecek üniversite öğrencilerine sonuna kadar destek verdiklerinin altını çizen Balta üniversite öğrencilerine şöyle seslendi:

"Dezavantajlı bölgelerdeki çocuklar için üniversite öğrencileri birer model oluşturuyor. Öğrenciler üniversiteli gençleri tanıdıkça hedef koymaya başlayacaklardır O çocuklara sosyal devletin tüm güzelliklerini hissettirelim. İddia ediyorum buraya gelecek üniversiteliler çok şaşıracaklar. Bu fakir bölgelerdeki zeki çocukları keşfedecekler. O çocuklara yardım ederek yarının dahilerini yetiştirecekler."

GELİN İLÇELERİ PAYLAŞIN

Balta Gönüllü Eğitim Projeleri’nde Bilkent Üniversitesi’nin öncü olduğunu belirterek diğer üniversiteleri de ’sıkı işbirliği’ne davet etti ve şöyle konuştu:

"Bilkentli gençler Mamak ve Altındağ’daki altı okula hafta sonu dersler veriyor. Diğer üniversiteleri de Bilkent kadar aktif olmaya çağırıyorum. Her üniversiteyle bir ilçeyi eşleştirelim. Üniversiteler ilçeleri paylaşsın ve kendilerine düşen okullardaki öğrencilerin derslerinde ve sosyal hayata adaptelerinde yardımcı olsunlar. Bu konuda tüm Sivil Toplum Kuruluşları’yla ve üniversitelerle ortak çalışmak istiyoruz. Bizimle kim çalışmak isterse onlara sonuna kadar kapılarımız açık."

HER SENE 1000 ÖĞRENCİ

2001 yılından beri Bilkent’te yürütülen Toplumsal Duyarlılık Projeleri Topluluğu Gönüllü Eğitim Projesi Sorumlusu Emre Çetinkaya maddi imkansızlıklar içindeki okullardaki öğrencilere yardım ettikleri projelerini şöyle anlattı:

"Her sene fakir bölgelerdeki ortalama bin öğrenciye ulaşıyoruz. Gönüllü Eğitim Projesi’nin asıl amacı okul müfredatını tekrar etmek değil, öğrendikleri bilgilerin kalıcı olması, öğrenmekten zevk almaları ve kişiliklerine olumlu özellikler katabilmelerini sağlamak. Bunu yapabilmek için her hafta Cumartesi veya Pazar günleri okullara gidip eğitimler veriyoruz. Çeşitli sosyal aktiviteler, organizasyon ve geziler düzenlenerek hem öğrencinin hem de biz öğreticilerin zevk alabileceği şekilde bir proje uyguluyoruz." Çetinkaya kentteki diğer üniversite öğrencileriyle de iş birliği içinde olmak istediklerini söyledi. Toplumsal Duyarlılık Projeleri Topluluğu’yla ilgili geniş bilgi ’tdp.bilkent.edu.tr’ internet adresinden alınabiliyor.

ALKIŞLAR BU ÇOCUKLARA

Başkent’in ’kritik’ bölgelerinde altı okuldaki (Vehbi Dinçerler İlköğretim Okulu, Köşklüdere ilköğretim okulu, Ege İlköğretim Okulu, Gülveren İlköğretim Okulu, Polisamca İlköğretim Okulu, Hüseyin Gazi Çocuk Sevenler İlköğretim Okulu) zayıf öğrencilere OKS kursu veren Bilkentli gençler şöyle: Cansın Yetkin, Ayşegül Akbal, Defne Aşkar, Çağlar Boysal, Bensu Köksal, Olcay Yıldız, Gökhan Akın, Emre Çetinkaya, Yasemin Jöntürk.

Bilkent ’gönüllü eğitim’de öncü

İl
Milli Eğitim Müdürü Murat Bey Balta Başkent’teki 10 üniversiteye çağrıda bulundu: Tüm okullarımız üniversite öğrencilerine açık. Gelsinler ’kritik’ bölgelerdeki okullarımızdaki öğrencilere dersler versinler."

GÖNÜLLÜ MUHABİRLER KÜMPÜSTE

Öğrencinin otobüs isyanı

Ankara’nın eski otobüsleri eğitim için okula gitmek isteyen öğrencileri zor durumda bırakıyor. Uzun yollara dayanamayacak kadar eski ve bakımsız belediye otobüsleri, üniversite servisleri olarak uzun yollara yollanınca bozuluyorlar. Önceki gün yine bozulan ODTÜ-Batıkent servisi nedeniyle derslerini kaçıran Batıkentli öğrenciler bu otobüsleri bu güzergaha koyan yetkililere sinirlendi. Her hafta bu tarz bir olayın yaşandığını belirten öğrenciler, bu durumu birileri artık çözmeli dedi. (KS f1emre)

Hacettepe’de erken şenlik

Hacettepe bahara Rock ile ’merhaba’ demeye hazırlanıyor . Başkent’in en büyük açık hava müzik etkinliklerinden Hacettepe Üniversitesi Rock Festivali’ne dünya müzik piyasasında kendini kanıtlamış Yunanistan’dan ülkemize gelecek olan Rotting Christ’ın yanında İsrail’den Orphaned Land Hacettepelilerle buluşacak.

Bunun yanında Türk Rock Müziği’nin temel taşlarından olan Mavi Sakal da müzikseverlere eğlenceli anlar yaşatacak. Hacettepe Üniversitesi Rock Topluluğu tarafından düzenlenen Hacettepe Üniversitesi 3.Uluslararası Rock Festivali, bu yıl Ankara içi ve dışından on binlerce kişiye ev sahipliği yapması planlanıyor. Festival programı şöyle: 24 Nisan Orphaned Land, Rotting Christ. 25 Nisan: Bulutsuzluk Özlemi, Replikas. 26 Nisan: Mavi Sakal, Hayko Cepkin. (KS waymert)

Gazi’nin yeni yaşam merkezi

GAZİ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF), benzeri bulunmayan muazzam bir Yaşam Merkezi projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. İçerisinde Avrupa standartlarında tiyatro ve dans çalışma odalarından, kafeteryalara; internet salonlarından, televizyon odasına kadar çok zengin bir eğitim ve kültür merkezi olan Yaşam Merkezi, İİBF’yi bir adım daha ileriye taşıyacak. Yaşam Merkezi içinde kitap alım satım ve okuma salonlarının da olmasının planlandığını söyleyen Gazi Üniversitesi İİBF dekanı Prof. Dr. Muhteşem Kaynak, böyle bir yaşam merkezin Ankara’da en büyük üniversitelerden önce hayata geçirmenin haklı gururunu yaşadıklarını belirtti. (KS Cem Etyemez)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Balta’dan üniversite öğrencilerine çağrı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı