"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Balotelli bile Selçuk kadar para ödememiş!

BİR dostumuz vasıtasıyla konuştuğumuz Selçuk adlı genç bize, duyulmadık şeyler anlattı.

Selçuk, ramazandan önce bir arkadaşıyla Reina’nın içindeki Topaz’a gitmiş. 01.00-04.00 arasında eğlenmişler. Bu arada önlerine ‘Kristal’ şampanya gelmiş, kaç kere gelmiş belli değil! Masalarına daha sonra birkaç arkadaşı da katılmış. Sabaha karşı hesap önüne gelince şaşırmış, çünkü 13.900 TL yazıyormuş... Çıkardığı kartlardan birini alıp hesabı çekmişler.
Reina yönetimi, Topaz’la bir ilgileri olmadığını söylüyor. Anladığmız kadarıyla Topaz’ın şef ve garsonları, bu genci ‘sarmala’ almışlar, her şeyi önlerine yığmışlar, bu yüksek hesabı da yazmışlar. Taraflar farklı şeyler söylüyor, bu iş ancak kamera görüntüleriyle anlaşılabilir. Ama bir istismar ve kazıklama olduğu açık. İyi niyet yok. Çünkü, gencin itirazına, “Bizde hesaptan para iadesi olmaz. Ancak bu akşam gelin misafirimiz olun, bundan sonra da geldiğinizde % 50 tenzilat yaparız” demişler... Bu ne demektir? Selçuk “Ben dolandırıldım” diyor.
Bu konuyu şunun için yazıyoruz. Milliyet’te ‘Balotelli’den süper hesap’ (24 Temmuz) başlıklı haber çıktı, özetle şöyle deniliyor:EURO 2012’ye damgasını vuran İtalya milli takımı futbolcusu Mario Balotelli, İbiza sahillerinde tatil yapıyormuş, ‘Ocean Beach Club’ isimli kulüpte 20 misafiriyle eğlendiği VIP locaya 4 bin sterlinlik (11 bin 300 TL) hesap ödemiş. Barın sahibi, 25 yıllık işletmede şimdiye kadar bu kadar yüklü bir hesap ödeyen hiçbir müşterisi olmadığını söyleyerek ödemeyi doğrulamış.
Balotelli 20 kişiyi ağırlamış, Selçuk kadar para ödememiş!..
Ocean Beach Club ilk kez yüklü bir hesap almış, Topaz bugüne kadar bunun gibi kaç
hesap almış acaba?

Biliyor musunuz

5 yılını doldurdu

27 Temmuz 2007 tarihinden beri tutuklu olan yazar Ergün Poyraz’ın, tutukluluğunun beşinci yılını doldurduğunu açıklayan avukatı M. Hüseyin Buzoğlu’nun “Anayasa’nın varlık nedenine açıkça aykırı bir mahkeme tarafından tarafsız bir yargılama yapılamayacağına dair inancı nedeniyle, tutuklu yargılanıp yargılanmayacağı kaygısını taşıyaşan Sayın Poyraz’ın tek güvencesi, eserlerinin halen raflarda yer alması ve en çok okunan yazar olmasını sağlayan okurları ile senelerdir iradesine konulan ipoteği kaldıracak Türk halkının bizzat kendisidir” dediğini...

‘Gıda destek maddesi’ üzerinde oyunlar

SAĞLIK Bakanlığı, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, iki gündür köşemizde yer alan zayıflama ve diyet ilaçları konusundaki okuyucu hassasiyetlerine karşı bir açıklama gönderdi. Özetle deniliyor ki: İnternet ve diğer iletişim kanalları kullanılarak, iyileştirici, tedavi edici ya da sağlığı koruyucu etkisi olduğu yönünde gerçeğe aykırı tanıtımları yapılan, çoğunlukla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlı-ğı’ndan ‘gıda destek maddesi’ adı altında üretim yeri izni alınıp bitkisel tedavi edici şekliyle piyasaya sürülen bitkisel ürünlere yönelik sıkı denetimlerimiz ve yaptırımlarımız en üst düzeyde devam etmektedir. 2 Kasım 2011 tarihli KHK ile ülkemizde ilk defa ‘sağlık beyanı’ kavramına yer verilerek Bakanlığımızın uhdesinde olmayan ürünler de denetim kapsamına alındı. Bu kanunla halk sağlığını korumak görevi kuvvetlendirilen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz, denetimlerini sıklaştırmış son sekiz ay içerisinde yüzlerce tıbbi cihaz, kozmetik ve gıda takviyesi ürünler ile ilgili toplatma kararı vermiştir.
Yine mayıs ayında TBMM’de kabul edilen 17.05.2012 tarihli ve 6308 sayılı kanun ile geleneksel tıbbi ürünler, alternatif tedavi yöntemi ürünleri, özel tıbbi amaçlı diyet gıdaların da eczacılar kontrolünde vatandaşımıza sunulması büyük bir boşluğu ve denetimsizliği giderecek ve toplum sağlığını koruma görevini perçinleyecektir.
Yazınızda yer verdiğiniz iddialarda, sorumluluktan kaçtığımızı belirten sayın milletvekiline (CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı), internet gibi bir sistemde on binlerce ürünün denetiminin zorluluğundan bahsetmek isteriz. Yaptığımız uyarılarla vatandaşlarımızın bilinç düzeyi artırılarak topyekûn bir mücadele vermemiz kaçınılmazdır. Bu bağlamda medyamıza da önemli görevler düşmektedir. Yine ilaçlarla ilgili yaptığımız toplatma kararlarının hızla sağlanması başarıyla uygulanan örnek bir sistem olan İTS’nin (İlaç Takip Sistemi) başarısıdır.”
RTÜK ve Bilim Bakanlığı ile koordineli bir çalışma yürütüldüğünü ve bazı ürünlerin ruhsatlarının iptalinin istendiği belirtilen açıklamada şöyle deniliyor:
“Reklam Kurulu tarafından ürün reklamlarının durdurulmasına ve idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. Hemen hemen her hafta bu tip ürünlerin halkımıza yanıltıcı satış ve tanıtımının yapıldığı tespit edilerek, gerekli toplatma ve yayın yasağı konusunda işlemler yapılmıştır. Kozmetik ve bitkisel ürünlerin zararlarıyla etkin mücadele ve farkındalık için medyamız ve sanatçılarımızın katkılarını önemsemekteyiz. Sizin de yazılarınızda, yaptığımız duyuru, genelge ve açıklamalarımıza da yer vererek vatandaşlarımızı bilinçlendirmenizi ayrıca önemsemekteyiz.”

Beyoğlu Kandıra hattı

OKUR Mehmet Konuşan, Ahmet Misbah Demircan’a sesleniyor: “Kandıra’nın Kefken beldesinde sözde arıtma tesisi kurulacaktı. Bir firma, arıtma yapılmadan Mithatpaşa Mahallesi’ndeki ev ve pansiyonların fosseptiklerini kanallara bağladı. Her ev ve pansiyondan da 400-500 lira aldı. Atıkları da Kumcağız Deresi’ne salmaya başladı. Bu dere de denize akıyor. İnsanlar bilmeden denize giriyor. Uyarıyorum, bu derenin yanında Beyoğlu Belediyesi’nin kiraladığı orman kampı var. Hafta sonu otobüslerle getirilen öğrenciler, o fosseptiğin aktığı derede ve derenin denize boşaldığı yerde serinliyorlar. Orası kolibasili kaynıyor. Beldenin vidanjörleri fosseptik çukurlarını çekiyorlardı, bu sene vidanjör başına 55 TL alınıyor. Sivrisinekleri yazmıyorum. Korkum, bölgede bir sağlık sorunu yaşanmasıdır.”

Kürdistan eyaletine hazırlık yasası bu

AKP’nin tatilden sonra Meclis’e getirmeyi planladığı yerel yönetimler paketini eleştiren DP Genel Başkan Yardımcısı Naşit Birgüvi dedi ki: “Bu paket, Türkiye’yi bölme ve parçalama paketidir. AKP’nin bölücülere yaptığınız yasa kıyağı ile ‘Kürdistan eyaletleri’nin kurulmasında ve ülkenin bölünüp parçalanmasında en etken adım olacaktır. Bu paketin adı ‘reform’ değil ‘ihanet’ paketidir.”

X