Gündem Haberleri

  Balkona baz yasak

  Hürriyet Haber
  14.07.2001 - 01:14 | Son Güncelleme:

  Telekomünikasyon Kurumu, baz istasyonlarının balkon ve teras gibi herkesin ulaşabileceği yerlere kurulmasını yasakladı. Okul ve hastane gibi kuruluşlara olan uzaklıklarına da standartlar getirildi.

  Cep telefonu baz istasyonlarının kuruluşu ve işletilmesine ilişkin esasları bir yönetmelikle belirleyen Telekomünikasyon Kurumu, baz istasyonlarının, balkon ve teras gibi herkesin ulaşabileceği yerlere kurulmasını yasakladı. Okul ve hastane gibi sağlık kuruluşlarına olan uzaklıklarına da standartlar getirildi. Telekomünikasyon Kurumu'nca hazırlanan yönetmeliğe göre, baz istasyonları Telekomünikasyon Kurumu'nun, radyo ve televizyon vericileri ise Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun vereceği sistem kurma izinlerinde ya da onaylı yatırım planında belirtilen bölgelerde ve sayıda kurulabilecek. Söz konusu sabit telekomünikasyon cihazlarının kuruluş yerleri, işletmecilerin kontrolü dışında yetkisiz kişilerin kolayca erişemeyeceği balkon ve teras gibi yerlerden seçilecek. Bina yüzeylerine kurulacak olan antenlerin, arka yüzlerine gelen duvara en az anten boyutlarında yansıtıcı levhalar monte edilecek. Montaj yüksek bir yere ya da bir bina üzerine kurulacaksa yakın çevredeki bir paratoner tesisinin kapsama alanı içerisinde olması koşulu aranacak. Yer seçimi yapılırken, Telekomünikasyon Kurumu, İl Mahalli Çevre Kurullarından görüş alacak. Bu kurullar da konuyla ilgili görüşlerini gerekçeleriyle birlikte Telekomünikasyon Kurumu'na bildirecekler.

  AĞIR CEZA VAR

  Baz istasyonları ve diğer vericilerle, okul öncesi eğitim ve temel eğitim kuruluşları arasında belli bir güvenlik mesafesi bırakılacak. Halen kurulu bulunan olan sabit telekomünikasyon cihazlarının, yönetmelikle öngörülen sınır değerlere uyması için 3 ay süre tanınacak. Bu süre içinde gerekli düzenlerin yapılmaması durumunda Telekomünikasyon Kurumu, cihaz ruhsat ücretinin 50 katına kadar para cezası verecek ve düzeltilmesi için 5 gün süre tanıyacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı