Dünya Haberleri

  Balkanlar'da Rus casusları

  Hürriyet Haber
  25.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CIA tarafından hazırlanan bir raporda Balkanlar'da Rus casuslarının yoğun bir faaliyet içinde olduğu bildirildi.

  CIA'nın raporu, Rusya Başbakanı Yevgeni Primakov'un tam Washington'a uçtuğu saatlerde basına sızarken, Moskova'yı destekleme politikası izleyen Başkan Bill Clinton yönetimini de güç durumda bıraktı.

  Washington Times gazetesi, Balkanlar'daki Rus casuslarının, teknolojiden uluslararası barış görüşmelerinin sabote edilmesine dek bir dizi faaliyet içinde olduklarını yazdı. Rapor, CIA'nın Karşı İstihbarat Dairesi tarafından hazırlandı.

  NATO, Sırbistan'a karşı askeri güç kullanmaya hazırlanırken, CIA'nın raporunda, Ruslar'ın, eski Yugoslavya'da bulunan 'uluslararası barış ve gözlem güçleri' çerçevesinde faaliyet gösterdikleri ifade edildi. Raporda, 'Bunun sonucu olarak, Rusya, Batı teknolojisi ve personeliyle yakın bir ilişki kurma imkanına kavuşarak kendi istihbarat faaliyetlerini yoğun bir biçimde yürütüyor' denildi.

  Yevgeni Primakov da, gezisi öncesinde bir Amerikan gazetesine yaptığı açıklamada, 'Balkanlar, Rusya'nın nüfuz alanında yer almaktadır' ifadesini kullandı.

  Raporda, Karadağ'da 'uluslararası gözlemci' olarak görev yapan bir Rus yetkilinin askeri istihbarat kurumu GRU'nun 22 yıllık görevlisi olduğu ifade edildi. Bu görevlinin, Karadağ'da cumhurbaşkanlığı seçimini Moskova lehine etkilemeye çalıştığı kaydedildi.

  ICFY ve UNTAES gibi uluslararası çok taraflı misyonların, sabotaj ve istihbarat aktarımı için Rus casusları tarafından bir zemin olarak kullanıldığı da iddia ediliyor. Uluslararası misyonlarda yer alan Rus casuslarının, özellikle, Sırplar'a bilgi ve istihbarat verdiği de CIA raporunda yer aldı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı