KIRKLARELİ HABERLERİ

Balkan kültürleri, 'Ali Rıza Efendi Kültür Evi'nde sergilenecek

DHA
21.12.2017 - 12:28Son Güncelleme :
DHA

 

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)-KIRKLARELİ  Belediyesi ile Trakya Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan, Türkiye, Yunanistan, Karadağ ve Bulgaristan'ın ortak kültürel değerlenin sergileneceği Kent Kültür Evi açıldı. Kent Kültür Evi'ne, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi'nin adı verildi.Yayla Mahallesi'ndeki Ali Rıza Efendi Kültür Evi'ndeki her bir odada Kırklareli'nin Lozengrad ve SarantaEklesies olduğu dönemlerde kullanılan eşyalar sergilenecek.

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu açılışta yaptığı konuşmada, Ali Rıza Efendi Kent Evi'nin barış, kardeşlik, hoşgörü ve dostluğa katkı yapacağına inandıklarını söyledi. Kırklareli'nin ve Yayla Mahallesi'nin tarihi bir gün yaşadığını ifade eden Kesimoğlu, "Ciddi anlamda bu evin restoresi için çalıştık. Büyük emek, büyük çaba harcadık. Kırklareli'ne önemli bir değer kazandırdığımıza inanıyoruz, bunun mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Ali Rıza Efendi Kültür Evi'nde birer odanın tefrişini sağlayan Yunanistan, Bulgaristan ve Karadağ ülkeleri ile tarihi, kültürel bir bağları olduğunu ifade eden Kesimoğlu, "Biz bu coğrafyada barış içerisinde, kardeşçe, dostluk içerisinde yaşamak istiyoruz. Ali Rıza Efendi Kültür Evi'nin buna katkı sağlaması adına Bulgaristan, Yunanistan ve Karadağ ülkelerinin bu ev içerisinde birer oda teşrif etmesini istedik. Onlarda bu isteğimizi kırmadı. Şimdi kendi kültürlerini, ortak kültürümüzü, tarihimizi bu evde paylaşacağız. Bugün burada geleceğe bir miras bırakıyoruz" dedi. 

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, "Ali Rıza Efendi Kültür Evi'nin yapımına verdiğimiz destekten dolayı çok mutlu ve memnunuz. Geleceğe bir not düşüyoruz. Bu ev, Kırklareli ve Yayla Mahallesi'nin turizmin artmasına katkı sağlayacaktır. Bundan sonra da diğer projelerde Kırklareli Belediyesi'ne destek vermeye devam edeceğiz" dedi.

Karadağ ülkesi adına Karadağ Dışişleri Bakanlığı Diaspora Genel Sekreteri Elvira Bektesi, " Böyle bir projenin yaşama geçmesi bizi çok mutlu etti. Bizim burada ki Karadağ göçmenlerimiz iki ülke arasında bir köprüdür. Burada sadece Karadağ odasını değil, diğer odaları da gezerken büyük bir hayranlık duydum. Sayın Kesimoğlu'na bu dostluğumuza katkı sağladığı için teşekkür ediyorum" dedi.

Yunanistan'ın Edirne Konsolosu Sotiria Theocharidi ise   Yunanistan olarak bu projenin içerisinde olmak, bu evin gelişmesine katkı sağlamak bizleri mutlu etti. Sayın Kesimoğlu'nun büyük vizyonu ile bu evin hayata geçmesi mümkün olmuştur. Bu ev bizim torunlarımıza bıraktığımız bir miras olacaktır" dedi. Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosu Vassil Valchev de, "Bu proje için sadece mükemmel diyebilirim. 4 ülkenin bir araya getirilmesi çok önemli olduğu gibi, geçmiş tarihimizi yaşatabilmek adına önemli bir projedir" ifadelerini kullandı.

Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, Ali Rıza Efendi Kültür Evi'nin Balkanlar'da kültür köprüsü olacağını belirterek, geçmişte yaşanan sorunların bir kenara bırakılarak dostluk ve barış içerisinde yaşanılması gerektiğini söyledi. Çiftçi, "Atatürk'ün 'Yurtta sulh cihanda sulh' ilkesinin dünyada devam edeceğine yürekten inanıyoruz. Tarihi bir anı yaşıyoruz. Bu müze Balkanlar'da kültür köprüsü olacak. Hem Yunanistan hem Bulgaristan hem de Karadağ adına açılan odalar var. Buranın ilimiz turizminin gelişmesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

Çiftçi, Kesimoğlu ve Yunanistan, Bulgaristan ile Karadağ temsilcileri kültür evinde ülkeler adına oluşturulan odaları gezerek, sergilenen ürünler hakkında bilgiler aldı.
 
 
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırklareli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırklareli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Balkan kültürleri, 'Ali Rıza Efendi Kültür Evi'nde sergilenecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ

12 Mart 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:58
 • Guneş
  08:31
 • Öğle
  13:20
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:25
Sayfa Başı