Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Balkan Dışişleri Bakanlanı toplanıyor

  Hürriyet Haber
  14.10.2005 - 16:54 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Beşir Atalay, “Balkanların, Türkiye için hep önemli olduğunu ve giderek de öneminin arttığını” söyledi.

  Gayriresmi Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısı için Yunanistan'ın Rodos adasında bulunan Atalay, toplantının tamamlanmasından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Balkan ülkelerinin oluşturdukları platformlarda aktif ve önemli roller oynadığını, gayriresmi niteliğiyle gayet samimi bir havada geçen bu toplantıda, bölge ülkelerinin tüm sorunlarını görüşme fırsatı bulduklarını belirtti.


  Güneydoğu Avrupa ülkeleri arasında işbirliğinin gelişmesi yönünde dilek ve temennilerin vurgulandığını belirten Atalay, toplantıda ekonomik ve teknik işbirliğinin geliştirilmesi için neler yapılabileceğinin değerlendirildiğini kaydetti.
  Ekonomik işbirliğinin gelişmesinin diğer alanlardaki ilişkilerin de gelişmesi sonucunu doğurduğunu kaydeden Atalay, şöyle dedi: “Toplantıda ayrıca ulaşım konusu ele alındı. Karayollarının geliştirilmesi gayreti var. Halen yapılmakta olanlar gözden geçirildi ve bu konuya ağırlık verilmesi gereği benimsendi. Bölgesel enerji ağının geliştirilmesi üzerinde de duruldu. Bu çerçevede bilindiği gibi temmuz ayında Yunanistan ile doğal gaz bağlantısına ilişkin anlaşma yaptık. Orta Asya ve kuzey komşumuz kaynaklı doğal gazın Avrupa'ya ulaştırılmasında önemli rol oynamamız söz konusu ve buna çok önem veriyoruz.”

  Toplantıda yabancı sermaye yatırımlarının artırılması konusu üzerinde de durulduğunu kaydeden Atalay, bölge ülkelerinin birbirlerine yatırım yapmaları gereğinin de altının çizildiğini belirtti.

  Bu arada, toplantıda tüm konuşmacıların Türkiye ve Hırvatistan'ı AB ile müzakerelere başlamaları nedeniyle tebrik ettiklerini söyleyen Atalay, Balkan ülkelerinin bu gelişmeden memnun kaldıklarını gözlediğini kaydetti.
  Atalay, şunları söyledi: “Romanya ve Bulgaristan 2007'de üye olacaklar. Türkiye ve Hırvatistan bu ülkeleri izliyor. Bosna Hersek ve Sırbistan'ın AB ile temasları var. Balkanlarda AB üyelerinin etkinliğinin arttığını söylemek mümkün. Tüm Balkan ülkelerinin AB ile bütünleşmesi hedefine kaçınılmaz olarak ulaşılacağı kanısındayım. Bu toplantının atmosferi de bölgede AB'nin en önemli hedef haline gelmiş olduğunu yansıtıyordu.”

   
  Toplantıda Kosova sorununun da ayrıntılı biçimde ele alındığını açıklayan Atalay, BM Kosova Temsilciliği yetkilisi Laurance Rossin'in konu hakkında geniş bilgi verdiğini belirtti.

  BM yetkilisinin, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Kosova ziyaretinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdiğini söyleyen Atalay, kendisiyle yaptıkları ikili görüşmede bölgedeki Türk toplumunun durumunu ele aldıklarını kaydetti.

  Tüm bölge ülkelerinin Kosova sorununun bir an önce çözülmesini istediklerini, hiç kimsenin tekrar gerginlik ve tansiyon yükselmesi arzu etmediğini kaydeden Atalay, çözümün bölgeye büyük bir rahatlık getireceğini belirtti.
  Atalay, gelişmelerin önümüzdeki 6 ay içinde bir çözüme gidilebileceği umudunu doğurduğunu da açıkladı.
  Toplantıda, bir daimi sekretarya oluşturulması konusunun gündeme geldiğini, ancak destek görmediğini de açıklayan Atalay, AB nezdinde bir irtibat bürosunun açılması konusununsa üzerinde durulduğunu söyledi.

  Gayriresmi Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısına, Türkiye ve Yunanistan'ın yanı sıra Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan ve Makedonya katıldı.

  Toplantıda, Moldova da gözlemci olarak yer aldı. Devlet Bakanı Atalay, yarın Yunanistan'dan ayrılacak.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı