Gündem Haberleri

  Balinacıların defteri bulundu

  Hürriyet Haber
  24.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE'nin en büyük hayali ihracat ve naylon fatura soruşturması olan Balina Operasyonu kapsamında, önceki gün gözaltına alınan Hüseyin Beşikçi'nin işyerinde yapılan aramalarda hayali ihracat listesini gösteren defter bulundu.

  Beşikçi, gözlem altında verdiği ifadede, aldıkları KDV iadelerini nasıl paylaştıklarını gözler önüne serdi. Beşikçi, alınan yüzde 15'lik iadenin yüzde 5.25'inin şirketin gizli patronlarına, yüzde 4.75'inin gümrük komisyoncusuna, yüzde 5'inin de teyitli naylon faturalara ayrıldığını itiraf etti. Mali Polis, Beşikçi'nin verdiği ifade kapsamında İzmir ve İstanbul'da arama yaptı. İzmir'deki işyerinde yapılan aramada, hayali ihracat sonucu alınan KDV iadesinden bir bölümünün kimlere ve kaç para ödendiğini gösteren liste bulundu. İstanbul'daki ev ve bürosunda yapılan aramalarda ise 2 tabanca, çok sayıda sahte fatura ve sevk irsaliyeleri ile yeraltı dünyasından Sedat Peker'le çekilmiş fotoğrafları elegeçti. Mali Polis ayrıca Beşikçi'yle dost hayatı yaşayıp bir süre önce ayrılan Gülten Seymenoğlu'nu da İstanbul'da yakalayıp İzmir'e getirdi.

  Gülten Seymenoğlu ile Nirgül Kızılduman, savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, Hüseyin Beşikçi sevk edildiği İzmir DGM'de tutuklanarak Buca Cezaevi'ne gönderildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı