Ege Haberleri

  Balıklıova'da yaz şenliği

  Hürriyet Haber
  22.08.2014 - 01:18 | Son Güncelleme:

  İZMİR'in Urla İlçesi'ne bağlı Balıklıova Mahallesi'nde düzenlenen "Balıklıova Yaz Şenlikleri"ne katılanlar eğlenceli vakit geçirme ve buraya has kültürü tanıma imkanı buldu.

  Balıklıova Park Alanı'nda düzenlenen etkinliğe Balıklıova Muhtarı Akın Yılmaz, Balıklıova Amaçlar Derneği Başkanı Şafak Üleştiren, Gazeteci-Yazar Yaşar Aksoy, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Prof. Dr. Semih Çelenk, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Eğitim Bölüm Başkanı Doç. Dr Mehmet Koştumoğlu, Fatih Koleji fotoğraf dersi öğretmeni Gönen Gerzile, Balıklıova ve Urlalılar katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Balıklıova Amaçlar Derneği Başkanı Şafak Üleştiren, "2002 yılında kurulan derneğimiz hedeflerine adım adım yaklaşıyor. Balıklıova'da daha nice etkinlikler gerçekleştirmek dileğiyle" dedi

  Balıklıova Muhtarı Akın Yılmaz da "Bize bu konuda destek olan Urla Belediyesi'ne, Balıklıova Amaçlar Derneği'ne ve burada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bizim amacımız kültürümüzü ve geleneklerimizi gençlerimize emanet etmek. Balıklıova gençliği bunu layıkıyla başaracaktır" diye konuştu.

  Urla Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Aşkım Bengi, "Yöresel yemeklerimiz, halk oyunlarımız, edebiyat eserlerimiz, tiyatromuz, müziğimiz ve fotoğraflarımızla bizi yansıtacak olan güzel bir şenlikte birlikte olmaktan çok mutluyum" dedi.

  Şiir dinletisi sunan gazeteci-yazar Yaşar Aksoy da burada bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, "Balıklıova'nın ben de ayrı bir yeri var. Kalbim küt küt atıyor. Şuan bana bir şey olursa beni buraya gömün. Balıklıova'ya desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Dokuz Eylül Üniversitesi Görsel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Çelenk'e ithaf ediyorum" diye konuştu.

  "BALIKLIOVA'DA DOĞA VE İNSAN"

  Etkinlik kapsamında, 200'e yakın fotoğraf arasından seçilen "Balıklıova'da Doğa ve İnsan" temalı fotoğraf yarışmasının ödül töreni gerçekleşti. Fotoğraf yarışmasının jüri üyeliğini Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Prof. Dr. Semih Çelenk, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Eğitim Bölüm Başkanı Doç. Dr Mehmet Koştumoğlu, Fatih Koleji fotoğraf dersi öğretmeni Gönen Gerzile yaptı.

  YÖRESEL LEZZET MASIR

  Şenlikte, Balıklıova'ya özgü yöre yemeklerinin tanıtımı ve tadımı da gerçekleşti. En dikkat çeken ise yöreye özgü olan Masır idi. Diğer yörelerde yapılan mantıdan biraz daha farklı olan Masır'ın içinde pirinç bulunuyor. Masır, üzerine yoğurtlu sos ile servis ediliyor.

  Etkinliğin gece kısmında ise Balıklıovalı kadınlar Geleneksel Köy Halk Oyunları gösterisini sergiledi. Balıklıova gençlerinin kurduğu "Gece 12:00'den Sonra" adlı müzik topluluğunun Türk sanat müziği konseri geceye renk kattı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı